Demir Eksikliği En Çok Kimlerde Görülür?

Demirin eksik olduğu durumlarda anemi yani kansızlık oluşur. Anemi veya kansızlık durumu için, demir eksikliğinin bir sonucu veya ilerlemiş halidir demek daha doğru olur.

Bu arada şunu hatırlatmak isteriz; kansızlık, demir, folik asit ve B12 vitamıni eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkar ve tedavi edilmediğinde büyük sorunlara neden olabilir.

Demir içeren gıdaların yetersiz alımı, yanlış diyet proğramları demir eksikliğine yol açabilir.

Ayrıca;  gebelik, emzirme, büyüme çağındaki çocuklar, düşük tartılı ve erken doğan bebeklerde de demire ihtiyaç fazladır.

Çocukların anne sütü yerine demir desteği olmayan mamalarla beslenmesi, inek sütüne 1 yaşından önce geçilmesi, hazır gıdalarla beslenme ve hayvansal gıdaların yeterli alınmaması da demir eksikliğine neden olabilir.

Yetişkinlerde demir eksikliğinin en belirgin sebepleri ise; çay, kahve tüketiminin fazla olması, etin kavrularak ya da fırında fazla pişirilmesi ile sosis, salam gibi işlenmiş besinlerin sık tüketilmesidir.

Bazı kişilerde, demir, bağırsak tarafından yeterince emilemez. Bu da demir eksikliğine neden olan bir başka sebeptir.

Kadınlardaki aşırı adet kanaması, sık ve fazla sayıda doğum, düşükler, kürtaj yaptırmak, mide-bağırsak sistemindeki iyi ya da kötü huylu tümörler de demir eksikliğinin sebeplerindendir.

Bu şekilde demir eksikliği nedenlerini sıralamışken gelelim makalemizin esas konusuna, demir eksikliği daha çok kimlerde görülür?

cocuk2Demir Eksikliği Açısından Kimler Risk Altındadır? Kimler Demir Eksikliği Yaşar? 

Bebekler, küçük çocuklar, kadınlar ve iç organlarında kanama olan yetişkinler demir eksikliği açısından en yüksek riske sahiptirler.

Bebekler ve Küçük Çocuklar :

Bebeklerin ve küçük çocukların büyüyüp gelişebilmeleri için büyük miktarda demire gereksinimleri vardır. Zamanında doğmuş bebeklerin vücutlarında depolanmış bulunan demir, yaşantılarının ilk 4 ilâ 6 ayında tüketilir.

Erken  ve düşük tartılı doğan  bebekler, demir eksikliği açısından daha büyük bir risk altındadırlar. Bu bebeklerin vücutlarında diğer bebeklerdeki kadar demir depolanmamıştır. Bu bebekler için; uygun şekilde kullanılan demir içeren besinler ve demir takviyeleri, demir eksikliğini önleyebilir.

Çok fazla inek sütü içen çocuklar da demir eksikliği açısından riskli olabilirler. Süt, demir açısından fakirdir. Çok fazla süt alımı, demirden zengin gıdaların yerine geçebilir. Sütün aşırı miktarda tüketilmesi, ayrıca, çocuklarda demir emilimini olumsuz yönde etkiler.

Kanlarında kurşun bulunan çocuklar da demir eksikliği riski altındadır. Kurşun, vücudun hemoglobin yapabilme yeteneğini azaltır. Kurşun vücuda, kurşun tozu içinde solunumla, boya veya topraktan ağızla veya kurşun içeren suların içilmesiyle girebilir.

Kadınlar :

Çocuk doğurma yaşındaki kadınlar, aylık âdet kanamaları sırasında gerçekleşen kan kaybından dolayı, demir eksikliği açısından daha fazla risk altındadırlar.

hamile2Hamile kadınların demir gereksinimleri normalden iki kat daha fazla olduğu için demir eksikliği bakımından daha yüksek risk altındadır. Artan kan hacmi ve anne karnındaki bebeğin büyümesi için, fazladan demir gereklidir. Hamile kadınların yaklaşık yarısında demir eksikliği anemisi görülür. Bu durum erken ve düşük ağırlıklı doğum riskini artırabilir.

Vücut İçinde Kanaması Olan Yetişkinler :

Barsak kanaması gibi iç organlarda kanaması olan yetişkinlerde kan kaybı sonucu demir eksikliği gelişebilir. Kalın barsak kanseri ve kanamalı mide ülseri gibi durumlar kan kaybına neden olabilir. Aspirin gibi bazı ilaçlar da iç kanamaya sebep olabilir.

Risk Altındaki Diğer Gruplar :

Böbrek diyalizine giren kişilerde demir eksikliği oluşabilir. Bunun nedeni diyaliz sırasında kan kaybının oluşmasıdır. Ayrıca; böbrekler, alyuvar yapımı için gerekli olan hormondan yeteri kadar üretememektedir.

Bazı beslenme şekilleri ya da alışkanlıkları da demir eksikliği açısından risk oluşturabilir. 

Bu durumlar şöyle anlatılabilir.

* En iyi demir kaynağı olan eti ve balığı içermeyen beslenme tarzı uyguluyorsanız. Bununla birlikte uygun besinler yenirse vejetaryen beslenme ile de yeterli demir sağlanabilir. Örneğin, et olmayan demir kaynakları arasında ıspanak ve diğer koyu yeşil yapraklı sebzeler, bazı tür bakliyat, kurutulmuş meyveler, demir katılmış ekmekler ve mısır gevrekleri bulunur.

* Yoksulluk, sağlık veya sosyal durumlardan dolayı yetersiz besleniyorsanız.

* Çok uzun bir süre, çok düşük yağ içeren beslenme uygularsanız. Et gibi yağ oranı yüksek gıdalar en iyi demir kaynaklarındandır.

* Yüksek lifli gıdalardan zengin besleniyorsanız. Aşırı miktarda lif alımı demirin emilimini yavaşlatabilir.

(Visited 33 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 3 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.