D Vitamininin Doğal Kaynakları Nelerdir?

Kalsiyum ve fosforun bağırsakta emilimi ve vücutta kullanımı için gerekli olan D vitamini, mutlaka alınmalıdır.

D vitamini yağda erir ve karaciğerde depolanır. Isıya ve pişirmeye karşı dayanıklı olan D vitamini, özellikle, çocuk gelişimi için oldukça önemli bir yere sahiptir.

Vücutta kalsiyum emilimini artırır ve kalsiyumun kemiklere taşınmasını sağlar, bu mekanizma kemik sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır.

Kemik gelişimi ve sağlığı dışında D Vitamini, bağışıklık sisteminin gelişimi, büyüme ve kas yapısının güçlenmesi için de gereklidir.  Kemiğin yıkımına neden olan paratiroid hormonunun salınımını baskılar.

Peki D vitaminini biz, doğal yollardan nasıl alırız? Biz D vitaminini doğal olarak güneş ışınları ve bazı besinlerden alırız. D vitamininin asıl kaynağı güneştir. Vücudun ihtiyaç duyduğu D vitamininin % 90 güneş ışınları karşılar. Çok az kısmını ise gıdalar karşılar.

D Vitaminin Doğal Kaynakları

d vit.kaynaklarıD vitamini, güneş ışınları etkisiyle deride oluşur. Günlük D vitamini gereksinimi; kollar, bacaklar ve yüzün 20 dakika gün ışığına maruz kalmasıyla karşılanabilir. Gerekli güneş ışığı miktarı, kişini yaşı, deri rengi, maruziyet süresi ve varsa diğer tıbbi sorunlara göre değişir.

D vitaminin deride yapımı, yaşla giderek azalır. Deri rengi koyu olan kişilerde, yeterli D vitamininin deride oluşması için, özellikle kış aylarında uzun süreli gün ışığına gereksinim vardır. Güneş koruyucular (faktör 20 ve fazlası) kullananlarda deride D vitamini oluşamaz.

D vitaminin diğer önemli kaynağı gıdalardır. Bazı gıdalarda D vitamini doğal olarak bulunur (yağlı balıklar, balık yağı, yumurta…).

Tereyağ, süt, yulaf, tatlı patates, yumurta sarısı, sıvı yağlar, karaciğer, özellikle yağlı olan tuzlu su (deniz) balıklarından somon, sardunya ve ton balığında bulunur. Bitkilerden maydanoz, ısırgan otu, yoncada mevcuttur.

Bazı ülkelerde süt ve süt ürünleri, ekmek, tahıllar D vitamini ile zenginleştirilmektedir. Ülkemizde henüz böyle bir uygulama yoktur.

Vücudun D vitamini ihtiyacını karşılamak için, yeterince güneşten faydalanmak ve D vitamini ile zenginleştirilmiş besinleri tüketmek gerekir.

(Visited 25 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylanmamış)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.