D Vitamininin Çocuk Sağlığı Açısından Önemi

D vitamini, yağda eriyen bir vitamindir. Yalnız, her ne kadar vitamin olarak adlandırılsa da bu tanımlama çok yetersizdir. Vücudumuzdaki etkileri  dikkate alındığında daha çok bir ön hormon gibi  görev yapmaktadır.

D vitamini, vücudun kalsiyum gibi dişleri ve kemikleri güçlendiren minerallerin emilimini sağlayarak çocuklarda büyüme gelişme de en önemli vitamindir.

Bunun dışında D vitamini bağışıklık sisteminin sağlığı, kanser oluşumun önlenmesi, enfeksiyon kontrolü, insülin üretimi ve hücre gelişiminde de rol üstlenir.

Vücudumuza giren D vitamininin başlıca kaynağı güneş ışığının etkisi ile deride  sentezlenmesidir. Bu şekilde  D vitamininin %90’nı vücutta sentez edilir, ancak %10’u yiyecekler  yoluyla alınır. Güneşten gelen morötesi (UV) ışınlarının etkisi ile 7 dehidrokolesterolden kolekalsiferole(D3) dönüşür. Güneş ışınlarının dik gelmediği saatlerde kol, bacak ve yüzün günde yaklaşık 15 dakika güneşlendirilmesi günlük D vitaminini sağlamaktadır. Ancak, cam, kıyafet UV ışınlarını geçirmediği unutulmamalıdır.

cocuk-sagligiD vitaminin güneş ısınlarının etkisiyle üretilen bu hali bir on madde olup, karaciğer ve böbrekte iki defa değişime uğrayarak, biyolojik aktif madde sekline dönmektedir.

Besinler yoluyla alınan D vitamininin başlıca kaynakları, yumurta sarısı, balık yağı, portakal suyu, süt, peynir, sakatat ve hayvansal yağlardır.

Pek çok gelişmiş ülkede, süt, bir litrede 400 IU D vitamini olacak şekilde zenginleştirilmiştir. Normal koşullarda anne sütünde D vitamini azdır. Genellikle anne sütünün bir litresinde 20-40 IU D vitamini bulunur. Bu nedenle anne sütü ile beslenen bebekler de raşitizm riski vardır. Bunun önlenmesi için her bebek en az bir yaşına kadar 400 IU D vitamini dışarıdan almalıdır.

D vitaminin büyüme ve gelişmeye olan etkisi;

D vitamini, vücutta, ince bağırsaklardan kalsiyum ve fosfor emilimini düzenleyerek, kemik büyümesi, sertleşmesi ve tamiri üzerinde etkili olur. Bebekler ve çocuklarda kemik ve dişlerin normal gelişme ve büyümesini sağlaması için  kalsiyumla birlikte mutlaka gereklidir.

Raşitizm, D vitamini eksikliği sonucu, en sık 3 ay ile 2 yaş arasında görülür.

Raşitizmin belirtileri ise;

Süt çocukluğu döneminde, kafa kemiklerinde yumuşama, bıngıldakta genişlik, kaburgalarda kıkırdak birleşme yerinde tespih tanesi şeklinde oluşumlar, göğüs kafesinde çöküklük, el ve ayak bileklerinde genişleme olur. Diş çıkmasında gecikme, geç oturma, geç yürüme söz konusudur. Kaslarda zayıflama olması nedeniyle karın şiş ve yanlara doğru yaygındır. Terleme ve solunum yolu enfeksiyonlarına yatkınlık vardır. Baş gövdeye göre büyük olup, yatma yönünde düzleşme gösterir. Çocuk yürümeye başladığında  parantez bacak gelişir. Ağır olgularda kanda kalsiyum düşüklüğüne bağlı kasılmalar meydana gelir.

Tedavi için, D vitamini takviyesi yapılır. D vitamini günlük veya tek depo doz şeklinde verilebilir. Beraberinde kalsiyum desteği de eklenmelidir.

(Visited 45 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 1 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.