D Vitamini Neden Önemli?

D vitamini olmadan kalsiyumun bağırsaktan emilimi çok az alır.

Ayrıca vitamin D,  kalsiyumun böbrekten atılımını da engeller.

Yiyeceklerden çok azı D vitamini içerir. Somon, ton balığı, uskumru ve bu tip balıkların karaciğer yağı, iyi D vitamini kaynaklarıdır. Güneş ışığı iyi bir D vitamini kaynağıdır.

D vitaminine giderek daha çok önem verilmektedir. D vitamini testlerinin  istenmesi artık rutine girmiştir. Eksiklik varsa,  günlük veya 3 aylık dozda, D vitamini kullanımı doktorlar tarafından önerilir.

D vitamini ile ilgili pek çok çalışma,  kanserle,  diyabetle, osteoporozla arasındaki anlamlı paralelliği araştırmak üzerinedir.

vitamin DGenel olarak, hekimler, D vitamini takviyesini, kemik kaybını önlemek için verirler. Elbetteki, D vitamini, kemik kaybını azaltır, çünkü, besinlerle alınan kalsiyumun emilimini arttırır.

Besinlerle alınan  kalsiyum, asit temizlemede kullanıldığı için,  kemikten kalsiyum çekilmez. D vitamini kullanımındaki asıl amaç, bu yolla asitlenmenin azaltılmasıdır.

Kemikleri korumak amacıyla yapılan bu tedaviler, aslında asitlenmeyi gidermeye yöneliktir. Yaşlanma ile kemiklerimizin yoğunluğunun azalmasının büyük sebebi, içindeki minerallerin, yıllarca kronik asitlenmeye tampon olarak kullanılmasındandır.

D vitamini alkali  bir vitamindir.

(Visited 1 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylanmamış)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.