D Vitamini Nasıl Alınır? D Vitamini Ne Şekilde Alınır?

D vitaminini, vücudumuzu taşıyan iskelet sistemimiz için, oldukça önemli bir vitamindir.

D vitaminin asıl kaynağı güneştir. Günlük ihtiyacımız olan, D vitamini ihtiyacının büyük bir kısmını güneş ışınlarından, çok az miktarını da besinlerden karşılamaktayız. İleri yaşlarda, dışarı çıkamayan yaşlılar ve yatalak hastalar, besinlerden alınan D vitamini yetersiz olduğundan doktor kontrolünde ek olarak D vitamini ve kalsiyum alabilirler.

Şimdi, bu konuyu biraz daha detaylı anlatmak istiyoruz.

D Vitamini Ne Şekilde Alınır?

Güneşlenerek : Eğer D vitamini eksikliğiniz yoksa, her mevsim, günde, 20 dakika kadar güneş kremi kullanmadan, yüzünüzü, kollarınızı veya bacaklarınızı güneş ile temas ettirmeniz gerekir. Güneş kremleri az faktörlü de olsa vücudun D vitamini üretimini engeller. Ayrıca evde ya da arabada cam kenarında oturmak da yine ışınları engeller ve D vitamini üretimi açısından faydası olmaz.

guneslenmeD vitamini üretmek için, cildin güneşin UVB ışınlarına ihtiyacı vardır.

Ancak, güneş ışınlarının cilde verdiği zararları düşünerek, güneşin dik geldiği saatler haricinde, koruyucu kremler kullanmadan, günde 15-20 dakika, yüz, kol ve bacakların direk güneş görmesini sağlamak gerekir.

Gıdalar ile : Vücuda gerekli D vitaminini gıda yoluyla almak oldukça zordur. Çünkü, çok az gıdada bulunur ve bu gıdalarda da son derece az miktarda bulunur. Bu besinler; karaciğer, balık, yumurta, tereyağı, peynir, mantar’dır.

Vitamin Takviye İlaçları ile : Güneşin zararları ve korumasız bir şekilde güneşe çıkıp 20 dakika güneşlenmek size uygun gelmiyor ise, D vitamini takviyesi alabilirsiniz.

En çok önerilen ve en faydalı olduğu düşünülen takviye, D3 vitaminidir. Ancak dozajı çok önemlidir. Eksik ya da fazla olmamalıdır. Dolayısıyla, sizin için en doğru D vitamini takviyesini doktorunuza danışarak alabilirsiniz.

 

(Visited 36 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 1 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.