D vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

Vücudumuzun D vitamini ihtiyacı büyük oranda güneş ışınlarından karşılanır. Güneşin ultraviyole ışınları cilt yağını D vitamini üretmesi için harekete geçirir.

Günde 15-20 dakika güneş ışığı almak, D vitamini sentezi için yeterlidir.

D vitamini besinlerle yolu ile de alınabilir. Güneşten faydalanamadığınız dönemlerde, D vitamini içeren besinleri bolca tüketebilirsiniz. Yalnız, besinlerden, vücudun ihtiyacı olan D vitaminini temin etmek biraz zor.

Çünkü D vitamini içeren besinler hem kısıtlı, hem de ihtiva ettikleri D vitamini miktarı çok azdır. Besinler D vitamini bakımından güneş kadar cömert değiller.

Birde D vitamini içeren besinlerde, D vitamini etkin halde bulunmaz. Önce karaciğer, sonra böbrek tarafından iki aşamada etkin hale dönüşürler.

 

D vitamini2Balık yağı, süt ve süt ürünleri, morina balığı yağı, sardalya, uskumru, somon, ton balığı, yumurta sarısı, tereyağı, yulaf ezmesi gibi besinlerde D vitamini bulunur.

Bir tane yumurta 20 IU, bir bardak süt 100 IU, bir tatlı kaşığı balık yağı 400 IU D vitamini içerir. Saat 10 ila 15 arasındaki bölümde 10 dakika kadar güneşlenmek 3000 IU civarında ciltten D vitamini sentezini sağlar.

 

D vitamini, D2 vitamini şeklinde bitkilerde de bulmakla birlikte, sadece hayvansal besinlerden alınan D3 vitamini vücutta depolanmaktadır.

Görüldüğü üzere beslenme ile D vitamini gereksinimini karşılamak oldukça zor.

(Visited 30 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylanmamış)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.