D Vitamini Eksikliğinin Nedenleri

D vitamini, vücut için önemli mineraller olan, kalsiyum ve fosforun emilimini sağlar. Aynı zamanda, kemik, diş ve kas sağlığı açısından da önemli bir vitamindir.

D vitamini eksikliği, kandaki kalsiyum ve fosfor düzeyinin düşük seviyede çıkmasıdır. Kalsiyum ve fosforun azlığı, kemik ve kas güçsüzlüğüne yol açar. İleri derecede D vitamini eksikliği ise, kemik eğriliği, (raşitizm) kemik yumuşaması, kemik kütlesinin azalması ve kırılganlığı gibi durumlar yaşatır

.

Vücutta D vitamini neden eksilir? D vitamini eksikliği neden olur, neden kaynaklanır?

Bu makalemizde D vitamini yetersizliği veya eksikliğine zemin hazırlayan sebepler üzerinde durmak istiyoruz.

 

D Vitamini Eksikliğine Zemin Hazırlayan Nedenler :

Yaşanılan Yer ve Mekan : Ekvatordan uzak bölgelere, D vitamini için gerekli olan güneşin UVB ışınları, kış aylarında giderek daha az ulaşmaya başlar. Günlerin kısalması, kapalı mekanlarda uzun süre kalınması ve vücudun büyük kısmının giysilerle kapatılıyor olması da D vitamini açısından dezavantajdır.

kapali-giyimHava Kirliliği : Fosil yakıt ve benzerlerinden havaya salınan  karbon gazları UVB ışınlarını tutarak D vitamini üretimine engel oluşturur.

Güneş Kremleri : Güneş kremleri UVB ışınları engelleyerek, D vitamini üretimini engelleyebilir. Aslında engellemekten çok belki de azaltır demeliyiz. Yüksek faktörlü güneş koruyucuları, güneşin UVB ışınlarının deriye temasını engeller.

Yaş : Yaşlandıkça vücudun D vitamini üretme kapasitesinde de azalma görülür.

Karaciğer ve Böbrek Hastalıkları : Her iki organ da D vitamini üretiminde kilit  rol oynar. Dolayısıyla karaciğer veya böbrek rahatsızlıkları D vitamini eksikliğine yol açabilir.

Sindirim Sistemi Hastalıkları : Bağırsaklarda emilen D vitaminin, ister yiyeceklerden ister takviye şeklinde ilaçlardan emilmesini ve vücuda geçmesini önleyen Çölyak hastalığı gibi sindirim hastalıkları D vitamini eksikliğine sebep olabilir.

Koyu Ten Rengi : Koyu tenli kişilerde, cilde rengini veren melanin adlı pigment D vitamini üretimini olumsuz etkiler.

Obezite : Yağ hücreleri kandaki D vitaminini emer ve bu da vücutta D vitamini eksikliğine neden olur.

(Visited 24 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylanmamış)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.