D Vitamini Eksikliğinin Belirtileri ve Yaşanılan Sağlık Sorunları

Günde 15-20 dakika güneşi görmek vücudun D vitamini üretmesini olanak sağlamasına karşın  neden D vitamini eksikliği yaşanıyor hiç düşündünüz mü?

Cildimiz güneşin UVB ışınlarını kullanarak D vitamini üretme kapasitesine sahiptir. Bu vitaminin eksikliğinin yaygın olmasının sebebini şöyle sıralayabiliriz. Kapalı mekanlerda fazla vakit geçirilmesi, güneşe çıkıldığında yüksek koruma faktörlü kremler kullanılması, D vitamini içeren gidaların hem az olması hem de bu gıdaların vücudun ihtiyacı olan D vitaminini karşılayamaması, başta gelen sebeplerdir.

Diğer sebeplere gelince, vücudun güneş ışınlarıyla D vitamini üretme kapasitesinin azaldığı ilerlemiş yaş, gıdalarla birlikte alınan yağın sindirilmesini engelleyen sindirim rahatsızlıkları, koyu ten rengi, kolesterol, epilepsi ilaçları başta olmak üzere bazı ilaçlardır.

Peki D vitamini eksikliği, kendini nasıl gösterir, vücutta ne gibi sağlık sorunlarına yol açar? Bize ne gibi rahatsızlıklar yaşatır? Bu konuda sizleri bilgilendirmek istiyoruz.

D Vitamini Eksikliğinde Yaşanılan Rahatsızlıklar

Depresyon : Kendinizi, nedensiz olarak hüzünlü hissedersiniz. Bunun nedeni, beyinde üretilen ve ruh halinin düzenlenmesinde kullanılan serotonin seviyesinin D vitamini eksikliğine bağlı olarak düşmesidir.

D vitamini rahatsizliğiKemik Ağrıları : Özellikle güneşin kendini fazla göstermediği kış aylarında D vitamini eksikliğine bağlı olarak kemik ağrısı görülme riski artar. Bu kemik ağrıları eklem ağrılarından farklı olarak tüm vücut genelinde hissedilebilir ve ağrılara halsizlik eşlik edebilir.

Soğuk Algınlığı : Sık sık soğuk algınlığı yaşanıyorsa, bunun sebebi, D vitamini eksikliği olabilir. Yapılan araştırmalar, D vitamini eksikliği olan çocuklarda, üst solunum yolları enfeksiyonlarının daha çok görüldüğünü ortaya koyuyor.

Kasların Zayıflaması : D vitamini eksikliği vücudumuzdaki kas dokusunun büyük bölümünü oluşturan ve iskelet kasları olarak adlandırılan kasların zayıflamasına yol açabilir.

Başın Terlemesi : Başın normalden fazla terlemesi hem çocuklarda/bebeklerde hem de yetişkinlerde D vitamini eksikliğine işaret ediyor olabilir.

Diğer Belirtiler : Kas krampları, halsizlik, eklem ağrıları, kilo alma, yüksek tansiyon, baş ağrısı, konsantrasyon eksikliği, mesane sorunları, kabızlık veya ishal gibi sindirim sorunları erken dönem D vitamini eksikliği belirtileri arasında yer alıyor.

Eğer D vitamini eksikliği uzun süre devam ederse, yetişkinler “osteomalazi” adı verilen kemik yumuşaması, çocuklarda ise “raşitizm” görülebilir.

(Visited 7 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylanmamış)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.