D vitamini Eksikliği Neden Olur? Nasıl Önlenir?

D vitamini eksikliği , genelde, gençlik ve orta yaş döneminde çok fazla fark edilemiyor. Ancak kanda ölçümle saptanabiliyor. Rahatsızlık, yaş ilerledikçe, kaslarda güçsüzlük, sık düşme, geceleri özellikle, kramplar ve yaygın vücut ağrıları ile kendini gösteriyor.

D vitamini eksikliğinin en önemli sebebi yeterince güneşten faydalanmamak. Ayrıca, güneşin zararlı ışınlarından korunmak için, yüksek faktörlü, korunma kremleri ve yağlar kullanmak. Kullanılan koruyucular, ciltteki D vitamini üretimini neredeyse tamamen durduruyor.

Yetişkin bireyin günlük 400 ila 600 ünite arasında değişen D vitamini alması gerekiyor. Yaygın kanının aksine, süt ve süt ürünleri bu ihtiyacı karşılamıyor. Haftada iki kez deniz balığı tüketilmesi, bu balıkların da somon ve uskumru gibi yağlı olması gerek.

Ancak D vitamini için en doğal ilaç güneş. Öyle ki güneş ışığı D vitamini için olmazsa olmazlardan. Çünkü D vitamininin yüzde 90’ı güneş sayesinde alınıyor.

D vitamini1Kapalı ortamda bulunan, güneşle teması olmayan, yaşlı, genç, çocuk, bebek, herkes risk altında diyebiliriz.

Uzmanlara göre tek çözüm, her gün, 15-20 dakika güneşe çıkması gerekiyor. Bu arada, insan metabolizması için gerekli D vitamininin sentezlenmesi için, vücudun yüzde 6’sının, yani el, yüz ve kolların açık olması yeterli. El yüz ve kolların 15-20 dakika süresinde hafif pembeleşmesi yeterli olacaktır.

Uzmanlara göre, güneşin zararlı olabileceği saatlerde güneşlenmekten kaçınmalı, ama, günlük en az 10-15 dakika da olsa güneşten faydalanmalı.

Eğer güneşlenme imkânınız yoksa, D vitamini desteklerinden istifade edebilirsiniz.  Ancak, kandaki D vitaminine baktırmadan, yani, doktor tavsiyesi olmadan asla alınmamalı.

(Visited 2 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylanmamış)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.