D Vitamini Eksikliği Neden Olur? Kimlerde Görülür?

D vitamininin en önemli kaynağı güneştir. Vücudun yaklaşık % 90 D vitamini ihtiyacı, güneşten gelen ışınların deride sentezlenmesinden elde edilir. Güneşteki ultraviyole B ışınları, (UVB) derideki kolesterolü D vitaminine çevirir.

 

Gıdalar, D vitamini günlük ihtiyacımızın çok az kısmını karşılar. D vitamini en fazla, balık, karaciğer ve yumurta sarısında bulunur.
D vitamini, doğal yollardan, her gün, en az 20 dakika, saat 10.00-15.00 arasında güneşlenmek

 

D vitamini-yaslilik

kaydı ile sağlanabilir. Yalnız, çıplak tenin direkt olarak güneşi görmesi gerekir. UV B ışınları camdan veya giysilerden geçemezler.  Vücudun en az yüzde 8’lik bölümünün güneş alması yeterlidir. Yüz, el ve ayaklar gibi.

 

Cilt koruyucu kremler sürülmesi UV B’nin alınmasını engellediğinden D vitamini sentezlenemez. Özellikle kasım-şubat ayları arasında ülkemize gelen güneş ışınlarının geliş eğiminden dolayı cilt, D vitamini sentezini yapamaz. Yani kişi güneşlense bile vücutta D vitamini oluşmaz. Bu dönemlerde; kapalı ortamlarda yaşayanlar, güneş görmeyenler, böbrek-karaciğer yetersizliği olanlar, yaşlılar, kilo problemi yaşayanlar, ilk 1 yıl anne sütü almayan ve güneşlenme yapılmayan bebeklerde D vitamini eksikliği görülür.

(Visited 4 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylanmamış)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.