D Vitamini Eksikliği Hangi Hastalıklara Yol Açabilir?

D Vitamini Eksikliği Hangi Hastalıklara Yol Açabilir?D vitamini, kalsiyum ve fosforun emiliminden tutun, kemik, diş, kas sağlığı, sinir sitemi, bağışıklık sistemi, hormon dengesi üzerinde olumlu etkileri olan, normal hücre çoğalması ve olgunlaşması gibi görevleri olan bir vitamindir.

D Vitamini eksikliğinin, kemik ve kas güçsüzlüğüne neden olduğu bilinen bir gerçek. İleri derecede D vitamini eksikliğinin de raşitizm gibi hastalıklara neden olduğunu biliyorduk.

Ancak, son zamanlardaki araştırma sonuçları, D vitamini eksikliğinin, kalp hastalığı, kalp hastalığıyla bağlantısı olan, yüksek tansiyon, obezite, şeker hastalığı ile ms hastalığı, bunama, şizofreni, depresyon ve kansere kadar pek hastalığa davetiye çıkarabileceği yönünde.

Vücudumuz ve yaşantımız için bu kadar önemli olan D vitamini ve D vitamini eksikliğini ciddiye almalı ve yılda bir kere D vitamini ölçümü yaptırmalıyız diyor ve şimdi, uzun dönemde D vitamini eksikliğinde yaşanabilecek sağlık sorunları üzerinde durmak istiyoruz,

İlerleyen dönemlerde, D Vitamini Eksikliği, Hangi Hastalıklara Yol Açabilir?

Kalp Hastalıkları : D vitamini kan basıncının (tansiyonun) düzenlenmesi, damar tıkanıklığına bağlı kalp hastalıklarının önlenmesi, kalp krizi ve felç riskini düşürmek için son derece önemli bir vitamindir.

D vitamini ve kalp hastalıklarının görülme oranı üzerine yapılan araştırmalar, D vitamini eksikliği olan kişilerde çeşitli kalp hastalıklarının görülme oranının %50’ye kadar artabildiğini ortaya koyuyor.

bagisiklikBağışıklık Sistemi Hastalıkları : D vitamini güçlü bir bağışıklık sistemi için de gerekli. Eksikliğinde, merkezi sinir sistemini etkileyen bir hastalık olan MS  ve diğer bağışıklık sistemini ilgilendiren hastalıkların görülme riski artıyor.

Bunama : 65 yaş ve üzeri 1600 kişinin katılımıyla yapılan bir araştırmaya göre D vitamini seviyesi düşük olan kişilerin diğerlerine oranla %53 daha fazla bilişsel problem yaşadığı tespit edilmiş. Bu bilişsel problemler arasında düşünme ve problem çözme yeteneğinin zayıflaması, davranış bozuklukları, hafızanın zayıflaması, Alzheimer hastalığı ve bunama yer alıyor.

Kanser : Yetişkin erkeklerde en çok görülen kanser türlerinden biri olan prostat kanseri D vitamini eksikliği yaşayan kişiler arasında daha yaygın.

Aynı durum meme kanseri için de geçerli. D vitamini, meme kanseri riskini önemli oranda azaltıyor. Tersi durumda, yani, D vitamini eksikliğinde ise, meme kanseri riski artıyor.

Şizofreni ve Depresyon : D vitamini eksikliği yaşayanlarda şizofreni hastalığı görülme oranı 2 kat daha fazla. Beyin kimyasının dengesi için önemli bir vitamin olan D vitamini eksikliği aynı zamanda depresyona da yol açabiliyor.

Diğer Hastalıklar : Parkinson hastalığı, kronik ağrılar, obezite, hipertansiyon, diyabet, osteoartrit, gut, kısırlık, fibromiyalji, diş eti hastalıkları, sedef hastalığına da yol açabiliyor.

(Visited 12 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylanmamış)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.