Cilt Lekeleri ve Çeşitleri

Ciltteki renk değişikliklerine cilt lekeleri denir.

Cilt lekeleri, deriden daha açık ve daha koyu olmak üzere iki şekilde görülür.

Cilt lekeleri, hem kadın hem erkeklerde görülen cilt rahatsızlığıdır.

Cilt lekelerinin birçoğu özellikle yanak, alın ve çeneye yerleşir, yüze daha mat ve pürüzlü bir görüntü verirler. Bunun dışında vücutta, sırt, göğüs ve el üstünde de çıkabilirler.

Cilt lekeleri, kişilerin sosyal yaşamını etkileyerek bir takım psikolojik problemlere yol açabilir.

Ciltte Görülen Leke Çeşitleri :

1. Malezma (Gebelik Lekeleri) : Halk arasında gebelik lekesi olarak bilinir. Gebelikte yüksek miktarda salınan kadınlık hormonu östrojenin, bu lekelere yatkınlık yarattığını düşünülmektedir.

Genellikle kadınlarda görülen leke çeşididir. Gebelik sonrası ya da doğum kontrol hapı kullanımıyla ortaya çıkar.

Malezma, genellikle üst dudak yanaklar ve alın gibi güneşe açık bölgelerde gözlenir. Deriden koyu renkli düzensiz sinirli deriden kabarık olmayan lekeler seklinde kendini gösterir. Lekeler genellikle yaz aylarında ve güneş odası sonrasında koyulaşma eğilimi gösterir.

2. Et Benleri : Et benleri tip dilinde skin tas veya acrochordons olarak bilinmektedir. Et benleri en çok orta yaslı ve yaslı kişilerde görülmektedirler. Şişmanlık, hamilelik, menopoz ve hormon hastalıkları et benlerinin çoğalmasına sebep olabilirler.

Et benleri en çok boyun, koltuk altı, üst gövde ve göz çevresinde ortaya çıkarlar. Ağrısız oluşumlardır ve zamanla büyüyebilir ve çoğalabilirler. Nadiren et benleri tahriş olup renkleri koyulaşabilir ve ağrılı hale gelebilirler. Tek veya çok sayıda 1–3 mm çaplı ten veya kahve renkli, yumuşak ve saplı oluşumlardır.

3. Cilt Benleri : Ciltteki benlerin ise gelişim nedeni bilinmemekle beraber, bu benlerin sayısı genellikle kalıtsal olarak belirlenir. Genellikle çocukluk dönemde çıkmaya başlarlar ve ergenlikte sayıları hızla artar. İlk önce küçük yassı noktalar şeklinde ortaya çıkarlar, daha sonra çapları büyüyebilir. Yıllar geçtikçe kabarıklaşabilecekleri gibi düz de kalabilirler. Benlerin yüzeyi pürüzsüz, pürtüklü, hatta böğürtlen benzeri olabilir, üzerlerinde kalın koyu renkli kıllar bulunabilir. Renkleri ise et renginden daha koyu renklere kadar uzanan bir çeşitlilik gösterebilir.

Çok sayıda ben olması melanom gelişme riskini arttır. Özellikle 75′in üzerinde beni olan kişiler melanom açısından sıkı takip edilmelidirler. Ayrıca açık ten rengine sahip olmak, ailede melanom bulunması, uzun yıllar güneşte kalmak riski arttıran faktörlerdir.

4. Şarap Lekesi : Doğum lekesi yeni doğanların %25 ‘ inde görülebilen damarsal bir anomalidir. En sık olarak ensede ve göz kapağında ortaya çıkar. Bu bölgedeki doğum lekesi genellikle okul çağına kadar kaybolur. Sağlık açısından herhangi bir risk taşımazlar.

Şarap lekesi 1000 çocuktan 3’ünde görülür. Genellikle doğumda veya hemen sonra ortaya çıkar. Şarap lekesi pembe veya koyu mor renkte olabilir. Sıklıkla tek taraflı ortaya çıkar. En çok boyun ve yüzde görülür. Ancak vücutta da ortaya çıkabilir.

Zamanla renkte koyulaşmalar ve deride kalınlaşmalar olabilir.Bu tür doğum lekesinin çarpma veya vurma ile deride kanama riski vardır. Şarap lekesi olanlarda mutlaka göz ve nörolojik muayene gereklidir. Çünkü göz ve beyinle ilgili problemler olabilir.

5. Seboreik Keratoz ( Yaşlılık Beni ) : Seboreik keratoz selim yapıda derinin üst tabakasına ait oluşumlardır. Seboreik kertoz oluşmasında genetik eğilim söz konusudur. Orta yaş ve yaslılarda en çok görülen deri değişikliklerinden biridir.

Seboreik keratoz ismi oluşumun yağlı görünümünden ve deride yağ kanallarının en sık görüldüğü bölgelerde ortaya çıkmasından dolayı verilmiştir.

Seboreik keratoz deri benlerine benzer. Başlangıçta küçük, çok sayıda ten veya sâri renkli oluşumlardır. Zamanla kahverengi veya siyah renge dönüşür, yüzeyi karnabahar görünümlüdür.

Seboreik keratoz özellikle yüz, omuz, göğüs ve sırtta ortaya çıkar. Göğüs altı gibi özellikle derinin sürtünen alanlarında yoğunlaşırlar.

Seboreik keratozun tanısı dermatoskopla konmalıdır. Çünkü bir dermatoloji uzmanı bile bazen deri benleri ile seboreik keratozu karıştırılabilir.

6. Lentigo ( Karaciğer Lekesi, Yaşlılık Lekesi) : Lentigo, çillerle karıştırılan derideki renk bozukluğu hastalığıdır. Lentigo her yaşta görülebilir. Lentigo çilden daha koyu renkli ve büyüktür. Yaz kış deride kalır. Yaz aylarında rengi koyulaşır.

Lentigonun çeşitleri vardır. En sık görülen solar lentigodur. Karaciğer lekesi olarak da bilinir. Özellikle açık tenli kişilerde güneşe maruz kalan deri alanlarında görülür.

El sırtı, yüz, omuz, sırt ve göğüs ön yüzde ortaya çıkar. Değişik boyutlarda net sinirli kahverengi lekeler seklindedirler. El sırtında ortaya çıkanlar yaşlılık lekeleri olarak adlandırılır.

Özellikle akut güneş yanıklarından sonra, sırt, omuz ve gövdede derinin soyulmasını takiben lentigolar yaygın bir şekilde deride belirebilir.

7. Çiller : Çiller (a.k.a. ephelides), daha çok açık tenli ve kızıl saçlı, mavi, yeşil ya da ela göz renkleri olan kimselerde görülen küçük kahverengi lekelerdir.

Hayatın erken aşamalarında ortaya çıkarlar ve yazın çoğalıp kışın hafiflerler. 40-45 yaşlarından sonra genellikle kaybolurlar.

Güneşe maruz kalmış bölgelerde oluşurlar. Yüz, eller, göğüs ve sırt gibi. Bu kahverengi lekeler cilt tarafından üretilen bir pigment olan melaninin birikmesinden kaynaklanır.  Güneşe maruz kalındığında cilt UV ışınlarından gelebilecek zararı azaltabilmek için, reaksiyon olarak, daha fazla melanin üretir. Bu da melanin birikimine, dolayısıyla çil oluşumuna neden olur.

Çiller, yaş lekeleri (lentigines) ile benzerlik gösterebilir. Ancak yaş lekeleri hayatın ileri safhalarında ortaya çıkar ve her tür ciltte oluşabilir.

” Ciltte Leke Neden Olur” konumuz için tıklayabilirsiniz.

Cilt Lekeleri ile ilgili diğer konularımız için tıklayınız.

(Visited 47 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylanmamış)
Loading...
Latest Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.