Cilt Kurumasına Karşı Ne Yapmalı?

Cilt kurumasının en sık görüldüğü kesim, orta yaş ve üstü kişilerdir. Derinin yaşlanma sonucu nemlenme yeteneğini kaybetmeye başlaması sonucu kuru cilt-deri dediğimiz ve tıpta kserozis ası verilen cilt kuruluğu durumu ortaya çıkar.

Cilt kuruluğu durumu, cildin normal nem düzeyi olan %10 luk oranın azalması ve deri altı hücrelerinin daha az yağ üretmesidir. Cilt kuruluğu sonucunda, ciltte, çatlamalar, kuruma ve kaşıntı şikayetleri ortaya çıkar.

Zaten kuru cilt yapısına yatkın kişiler, bir de güneşe aşırı oranda maruz kalma, sık duş alma gibi cildin nem oranını azaltan faaliyetlerde bulunurlarsa, bu durumda, cilt kuruluğu kaçınılmaz hale gelebilir.

Günümüzde insanlar neredeyse her gün duş alıyorlar hatta gün içerisinde birden fazla duş alanlara bile duyuyoruz. Bu da cilt kuruluğu problemlerini daha fazla yaşatıyor. Hal böyle olunca;

Cilt Kurumasına Karşı Ne Yapmalı? diyoruz.

* Duş alırken uzun süre suyun altında kalmayın,

cilt-kurulugu* Gliserin oranı yüksek, PH 5.5 düzeyindeki doğal yağlı sabunları tercih edin,

* Deterjan, aseton ve kimyasallar gibi cildin nemini azaltıcı maddelerle temas etmeyin,

* Bol ve pamuklu giysiler giyin. Dar giysilerin vücuttaki nemi terleme yoluyla çekme işlevi vardır.

* Klimayı az kullanın. Klimanın ortamdaki nemi azaltıcı etkisi vardır.

Cilt Kurumasına Karşı Nasıl Beslenmeli?

Cildin nem ihtiyacını karşılamak için, özellikle, yaz aylarında bol su tüketilmelidir. Hatta sadece su değil, meyve suları, bitki çayları gibi cildi besleyici özelliği olan sıvıların da tüketilmesinde fayda vardır. Sıvı bakımından zengin sebze ve meyveler ile beslenmek de cilt kuruluğuna bitkisel çözüm bakımından son derece gereklidir. Rejim ve diyet yapanlarda da sıkça görülen cilt kuruluğu, bu zayıflama döneminde yeteri kadar sıvı tüketilememesinden kaynaklanmaktadır.Cildin yağ hücrelerinin etkin çalışabilmesi için özellikle, doymamış yağ asitleri bakımından zengin yiyeceklerle beslenmek de önemlidir. Zeytinyağı, keten tohumu yağı, argan yağı gibi bitki yağları bu bakımdan yemeklerle tüketilebilir.

(Visited 32 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 3 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.