Cilt Kuruluğuna Karşı Yapılan Beslenme Hataları

Özellikle; banyo ve duş sonrası cildin kuruluğu daha fazla ortaya çıkar. Bunun için yapılması gereken şey cildi nemlendirmektir.

Ayrıca; cilt kuruluğunda beslenme düzeni de çok önemlidir. Cildin kurumaması için, sağlıklı beslenmeli ve bol su tüketilmelidir.En önemlisi A vitamini olmak üzere E ve C vitaminleri, çinko, Omega-3, Omega 6 yağları ile antioksidan içeren besinler cilt kuruluğunu gidermek için, oldukça etkili besin ögeleridir.

Ayrıca; ıspanak, brokoli gibi yeşillikler ile beyaz ve kırmızı et yanında içeriğinde A vitamini bulunan havuç, patates, kuru kayısı; omega-3 bulunan ceviz, balık; omega-6 bulunan ay çekirdeği cilt kuruluğunu gidermek için tüketilebilecek besinlerin başında gelir.

Peki, cilt kuruluğuna sebep olan beslenme hataları veya yanlışları  neler olabilir, hiç düşündünüz mü?

Ana başlık olarak söylemek gerekirse; yetersiz sıvı tüketimi, yetersiz E vitamini alımı ve düzensiz omega 3 alımı cilt kuruluğuna sebep olur.

Beslenme Hataları :

Yetersiz sıvı tüketimi : Günde 1,5 litreden az sıvı tükettiğinizde cildimiz doğal olarak kurur. Bu nedenle doğal mineralli sulara, normal sulara, taze cilt-kurulugu1sıkılmış meyve sularına, ayrana beslenmemizde yeteri kadar yer vermemiz gerekmektedir.

Bunun dışında, kahve, çay ve asitli içecekler vücuttan su tüketimini arttıracağı için, aşırı tüketim durumunda ciltte kuruluğa sebep olabilmektedir. Bu içeceklerin günde 3-4 bardaktan fazla tüketilmemesi gerekir.

Yetersiz E vitamini tüketimi : Sıvı yağlar, E vitamininin en zengin kaynağıdır. Tamamen yağsız bir diyet yaptığınızda cildimiz için gerekli  olan E vitaminini yetersiz almış olursunuz. Yanlız, yeterli olan E vitamini almak için günde 2 yemek kaşığı sıvı yağ tüketimidir. Bunu da zaten yemek ve salatalarımıza ekleyerek günlük olanı karşılayabiliriz.

Çok fazlı yağlı beslenmek de cildi olumsuz etkileyebilir.

Omega3 yağ asitlerini düzensiz almak : Omega yağ asitlerini düzenli almak için haftada 2-3 kez balık tüketmelidirler. Balık tüketmeyenlerin ise, fındık, ceviz, badem, gibi ürünleri tüketmelidir.

(Visited 60 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 4 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.