Cilt Kuruluğu Neden Olur?

Tıpta cilt kuruluğu ‘kserozis‘ olarak adlandırılır.

Cilt kuruluğunda, cilt sertleşir, ayrıca, ciltte pul pul olma, soyulma, ağrı, kaşınma, çatlama veya gri kül rengi bir görünüm oluşur. Cilt kuruduğunda, cilt çatladığından mikroplar kolayca deriden içeri sızar. Bir kez cilde girdikten sonra bu mikroplar enfeksiyona yol açabilir. Cildinizde ağrı yapan kızarıklıklar oluşmuşsa bu bir enfeksiyon habercisi olabilir.

Cilt kuruluğu aşırı diyebileceğimiz bir boyuta vardığında, bu kuruluk, egzama denilen diğer bir cilt sorunlarına yol açabilir. Cilt kuruluğu, diyabet, tiroid sorunları veya kötü beslenme ile de ilişkili olabilir.

Egzama, ciltte iltihap oluştuğu anlamına gelir. Kaşıntı ile birlikte ciltte yama şeklinde pullanmalara yol açar. Tedavi edilmezse egzama giderek kötüleşecektir.

Cilt kuruluğunda, cilt, çok fazla su veya yağ kaybeder. Kuru ciltler kurumaya daha meyilli olduklarından daha fazla risk teşkil ederler.

Cilt Kuruluğu Nedenleri :

Yaş: Yaşlandıkça cildimiz incelmeye ve kurumaya başlar.  Yaşla birlikte metabolizma değişir, ciltte yağ bezleri daha az çalışır. Bu gibi nedenlerle cilt esnekliğini ve nemini yitirmeye başlar. 40’lı yaşlardan itibaren günlük olarak iyi bir nemlendirici kullanmaya başlamak gerekir.

İklim: Çöl benzeri kuru bir iklimde yaşayanlar cilt kuruluğu ile daha çok karşılaşırlar. Sadece sıcak ve kuru iklim değil, aynı zamanda soğuk ve kuru havalar da cildi kurutur. Soğuk havada cilt kuruluğu yaslilik2şikayeti kötüleşir. Hem kuru hava, hem de iç mekanlardaki havanın nemini azaltan ısıtıcılar buna neden olur. Yaz aylarında ise klimaların benzer etkisi vardır. Kısaca, havadaki veya bulunduğunuz ortamdaki nem azaldıkça cilt kuruluğu şikayeti de artar.

Güneş: Güneş cildi kurutur ve güneş ışınları cildin daha alt katmanlarına ulaşarak kırışıklık ve sarkma gibi başka zararlara da neden olabilir.

Cilt hastalıkları: Çocuklukta egzama benzeri bir cilt hastalığı ile tanışmış olan kişiler yetişkinlik döneminde cilt kuruluğu problemi yaşayabilirler. Sedef hastalığı da yine cildin çok kurumasına yol açar.

Hormonal değişimler: Kadınlarda menopoz döneminde ya da tiroid hastalıklarında hormon seviyelerindeki dengesizlikler, cildin nem oranını etkileyerek cilt kuruluğuna sebep olabilir.

Kullanılan ilaçlar: İdrar söktürücü ilaçlar veya harici olarak kullanılan çeşitli kremler cilt kuruluğuna yol açabilir. Tedavi tamamlandıktan sonra ilacın kullanımı bırakıldığında, cilt de düzelecektir.

Meslek: Hemşirelerde, kuaförlerde ve diğer gün içinde cildi suyla çok fazla temas eden kişilerde cilt kuruluğu görülebilir. Ciltte sertleşme, çatlama meydana gelir.

Yüzmek: Bazı havuzlarda klor miktarı çok fazladır ve bu da yüzen kişilerin cildini kurutabilir.

(Visited 24 times, 2 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 1 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.