Cilt Kuruluğu Nasıl Önlenir?

Özellikle kış mevsimi, cilt kuruluğuna neden olur. Dönemsel kuruluk dendiğinde “kış kaşıntısı” olarak da bilinen, soğuğa bağlı kserosis akla gelir. Bu mevsimde düşük neme bağlı olarak gelişen olumsuzluklardan mutlaka korunmak gerekir diyor ve cilt kuruluğu yapan nedenleri şöyle bir hatırlatmak istiyoruz.

Cilt kuruluğuna neden olan çevresel etkenler, sıcak su, deterjanlar, giysilerden dolayı oluşan sürtünme, sık uçak yolculuğu, rüzgara maruz kalmak, çevre kirliliği, kalorifer, klima ve diğer kimyasal maddeler olarak sıralanabilir. Atopik egzama, kalıtsal bazı hastalıklar, balık pulu derisi hastalığı, sedef gibi cilt hastalıkları; metabolik faktörler, tiroit bezinin yeterince çalışamaması, aşırı kilo kaybı ve ilerleyen yaş da, cilt kuruluğuna neden olan diğer faktörlerdir.

Cilt kuruluğunun ilk belirtisi, deride donuk gri beyaz bir renktir. Kuruluk arttıkça, renk değişikliğine ek olarak ciltte gerilme hissi, pul pul soyulmalar, kepeklenme, deri yüzeyinde pürüzlenme, çatlaklar, yarıklar oluşur. Kaşıntı da diğer bir şikayettir.

Cilt kuruluğunun olumsuz tablosundan korunmak için neler yapılabilir? Bu konuda sizlere bazı önerilerde bulunmak istiyoruz.

su-icmekCilt Kuruluğuna Karışı :

Sıcak Su Kullanmayın : Ellerinizi yıkarken , duş alırken devamlı ılık suyu tercih edin. Sıcak su cildin kurumasını hızlandırır.

Makyajınızı Temizleyin : Makyaj temizlemeden yatmak , makyajı iyi temizlememek cildinizdeki gözenekleri tıkar. Gözeneklerin tıkanması sonucunda ciltte kuruma ve pul pul dökülme oluşur.

Fazla Suda Kalmayın : Yukarıda da sizlere bahsettiğimiz gibi fazla su ile temas etmek cilt kuruluğuna neden olur. Mümkün olduğu kadar duşta 10 dakikadan fazla kalmamaya çalışın.

Cildinizi Soğuktan Koruyun : Cildinizin daha da kurumamasını istiyorsanız, cildinizi soğuktan koruyun. Soğuk ve rüzgarlı havalar cildinizin kurumasına neden olur.

Su Tüketin : Günde 2 Lt. den az su içmemeye çalışın. Bol bol su tüketin. Fazla su içmenin hiç bir zararı yoktur.

(Visited 23 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 1 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.