Cilt Kuruluğu Nasıl Geçer? Cilt Kuruluğunu Geçiren Ev Tedavileri

Geçici cilt kuruluğu için, neden olan çevresel faktörlerin kontrol altına alınması yeterli olurken, kronik ya da şiddetli cilt kuruluğunda mutlaka uzman bir dermatoloğa görünmek gerekir, diyoruz.

Ancak, doktora gitmeden önce evde nemlendiriciler kullanarak, kurutucu sabunlar kullanmaktan kaçınarak ve sıcak duş süresini kısa tutarak ciltteki kuruluk giderilmeye çalışılabilir.

Genellikle, kollar ve bacakların alt kısımlarında, daha çok olmasına rağmen, ciltteki kuruma, kişiden kişiye değişmektedir.

Cilt kuruluğunun ilk belirtisi, deride donuk gri beyaz bir renktir. Kuruluk arttıkça renk değişikliğine ek olarak ciltte gerilme hissi, pul pul soyulmalar, kepeklenme, deri yüzeyinde pürüzlenme, çatlaklar, yarıklar oluşur. Kaşıntı, kuru derinin neden olduğu diğer bir şikayettir. Kuruluk tedavi edilmezse sonunda egzamalar oluşabilir.

Şimdi, bu kadar ciddi bir cilt sorununa karşı, hiç bir kimyasal içermeyen, hiç bir yan etkisi olmayan ve ciltteki kuruluğunu gideren ev tedavilerini sizlere aktarmak istiyoruz.

Cilt Kuruluğunu Gideren Ev Tedavileri

1) Zeytinyağı
Zeytinyağının içeriğinde cilde iyi gelen bol miktarda antioksidan ve sağlıklı yağ asidi vardır. Cildinizi yumuşatır ve nemlendirir.

* Düzenli kullandığınız nemlendiriciyi kullanmadan önce ince bir tabaka halinde sızma zeytinyağı sürün.

zeytinyagi* Duş almadan yarım saat kadar önce ellerinize, ayaklarınıza ve kuruyan cilt bölgelerinize zeytinyağı sürün, hafifçe masaj yapın. Duş aldıktan sonra da nemlendirici kreminizi kullanın.

* İki yemek kaşığı zeytinyağı, dört yemek kaşığı kahverengi şeker ve bir yemek kaşığı balı karıştırın. Bu karışımı dairesel hareketlerle hafif masajlar yaparak cildinize uygulayın.

2) Süt Kreması
Süt kreması içerdiği laktik asit sayesinde cilt kurumasından kaynaklanan pullanmaya iyi gelir. Cildin pH dengesini sağlar, harika bir nemlendiricidir.

Bir yemek kaşığı süt ve iki çay kaşığı süt kremasını karıştırın, birkaç damla limon suyu ekleyin. Karışımı kuruyan bölgeye uygulayın, duş almadan önce bir süre beklesin. Günde bir kez yapın.

Dört yemek kaşığı tam buğday ununa yeterli miktarda süt kreması ekleyerek kalın bir macun hazırlayın. Ilık su ile temizlemeden önce bu macunu on beş dakika boyunca uygulayın.

3) Cilt Kuruluğunu Gideren Diğer Besinler

Süt: 
Dört yemek kaşığı süte biraz gül suyu ekleyerek kuruyan bölgeye uygulayın. Direk de uygulayabilirsiniz, cildi nemlendirir ve ten renginizi açar.

Bal: Bal ve yoğurt da mükemmel nemlendiricilerdir.

Badem yağı: Bir bardak ılık süte bir çay kaşığı badem yağı ekleyerek uyku öncesinde için. Badem yağını direk cildinize de uygulayabilirsiniz, yapışkan değildir, cilt kolayca emer.

avakado1Avokado: Avokado içerdiği kaliteli yağlar sayesinde cilt kuruluğunu önler. Yiyebilir veya bal ile karıştırarak macun hazırlayıp uygulayabilirsiniz.

4) Yaşam Tarzı Önerileri
* Cildinize uyumlu nemlendiriciler kullanın.

* Buhar üfleyen nemlendirici cihazlar satın alın, odanızın nemsiz kalmamasına özen gösterin.

* Vazelin harika bir nemlendiricidir.

* Çok sıcak su ile duş almayın.

* Çatlayan dudaklarınızı diş fırçası ile fırçalayabilirsiniz.

* Bacaklarda bulunan kıllar cilt kuruluğunu önler, çok sık tıraş olmayın, ağda yapmayın.

* Temizlik ürünlerine, güçlü sabunlara, çözücü sıvılara daha az temas edin.

* Yün kıyafetler de cilt kuruluğuna yol açabilir. Pamuklu ve ipek gibi lifli kıyafetler kullanın.

* Diyetinizde sağlıklı yağların da bulunduğundan emin olun.

(Visited 654 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 1 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.