Cilt Kuruluğu Kimlerde ve Vücudun Daha Çok Hangi Bölgelerinde Görülür?

Cilt kuruluğunun ilk belirtisi, deride, donuk gri beyaz bir renk oluşmasıdır. Kuruluk arttıkça renk değişikliğine ek olarak, ciltte gerilme hissi, pul pul soyulmalar, kepeklenme, deri yüzeyinde pürüzleşme, çatlaklar, yarıklar oluşur. Kaşıntı, kuru derinin neden olduğu diğer bir şikayettir. Kuruluk tedavi edilmezse sonunda egzamalar oluşabilir.

Kişiler yaşlandıkça daha çok ortaya çıkan bir tablo olan kuru deri “Kserozis” olarak bilinir. Yaşlanmayla
beraber daha kuru ve daha az yağlı bir cilt oluşur. Derinin üst tabakasının yaklaşık %10 luk kısmının su oluşturur. Bu tabakadaki suyun azalması deride çatlama, kaşıntı ve

 

kuruluğa neden olur. Cilt kuruluğu olan kollarkişilerin çoğunda altta yatan hastalık yoktur. Kuru cilde sahip olan kişilerin büyük çoğunluğunu ise sık duş alan kişiler oluşturur. Son yıllarda kişilerde duş alma sıklığı arttıkça kserozis sıklığının da attığı dikkati çekmektedir.

 

Su kaybı vücudun bölgelerine göre farklılıklar gösterir. Kuruluk kollarda, bacaklarda ve gövdede daha belirgin olur. Çünkü, bu bölgelerde daha az yağ bezleri vardır. Yüz diğer vücut bölgelerine göre daha su geçirmezdir. Deri geçirgenliğinde ise, lipitlerin (yağların) kritik rolleri vardır. Sık duş alındığında doğal deri lipitlerinin yeniden oluşabilmesi için yeterli süre olmadığı için kuruluk özellikle yağ bezleri daha az olan kol ve bacaklarda daha belirgin olur.

(Visited 55 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 2 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.