Cilt Kırışıklığı Nasıl Engellenir? Cilt Kırışıklığına Neler Engel Olur?

Dengeli bir beslenme, güneşten korunma, spor yapmak ve bol bol su içmek, cilt sağlığı için yapılması gereken en temel davranışlardır.

Özellikle güneş ışınlarının taşıdığı ultrviyole ışınlarının cilt üzerindeki olumsuz etkilerini söyle sıralayabiliriz :

* Hücre içi metabolizma bozulur, daha az kan taşınır,

* Ter ve yağ bezlerinin fonksiyonları bozulur ,

* Kollagen yapımı azalır, var olan kollagen lifleri kalınlaşır,

* Damarların duvarlarındaki kollagen liflerde özelliklerini kaybettiklerinde, damar duvarlarından dışarı kan serumu çıkmakta ve süngersi yapıdaki bölgelerde, torbalaşmalara neden olmaktadır.

Cilt Kırıklışıklıkları Nasıl Önlenir? Cilt Sağlığı ve Ciltte Kırışıklıkların Oluşmaması  için Ne Yapılmalı?

* Ciltte kırışıklıkların oluşumuna engel olan C Vitamini, vücudumuzun bağ dokusu olan kollajen dokunun korunmasında önemli rol oynar.

kirisC vitamini, serbest radikallerin oluşumu azalmakta ve kırışıkların oluşumlarının başlamasında engel olmaktadır. C vitamini içeren kozmetik ürünlerinin, güneşe çıkmadan en az 20 – 30 dakika önce uygulanması gerekmektedir.

Yediğimiz, taze sebze ve meyveler C vitamini için iyi bir kaynaktır. C vitamini suda eriyebilen, asit yapıda bir vitamindir. Sindirim kanalından kana, vücudun emme mekanizmasının izin verdiği ölçüde geçer, ve vücudun her noktasına taşınır. Hücreler ihtiyaçları kadar C vitaminini kandan alırlar ve fazla alınmış miktar ise vücuttan idrar yolu ile atılır. Erişkin bir kişi için, önerilen C vitamini dozu 300 – 500 mg. dır. Sigara kullanan kişilerin ihtiyacı daha yüksektir.

* Ciltte kırışıklıkların oluşumuna engel olan bir diğer mekanizmada E vitaminidir. Antioksidan özelliği ile serbest radikalleri ortadan kaldırır. Bu tip ürünlerin güneşe çıkmadan değil de, güneşe maruz kaldıktan sonra uygulanması önerilmektedir.

Zeytinyağı, soya fasulyesi yağı, buğday, pirinç, mısır, çavdar, yulaf, balık, ceviz, fındık, badem, marul, kereviz, maydanoz, ıspanak, lahana gibi besinlerden E vitamini almak mümkün.

* Vitamin E gibi etki gösteren bir başka mineralde selenyumdur. Toprakta bulunan bu mineral besinlerimiz yolu ile alınırlar. Cilt sağlığı için günlük önerilen minimum miktar 50 – 200 mikrogramdır. Özellikle soğan, sarmısak gibi yemeklerimizde sıklıkla kullanılan sebzeler yüksek miktarlarda selenyum içerir. En çok Ton balığında vardır.

kiris* Cilt kırışıklıklarının oluşumunda içki ve sigara da çok önemli bir etkendir. Sigara içerdiği maddeler ile damarların büzülmesine ve kan akımının azalmasına neden olur. Ciltte tahrişlere ve kurumalara neden olurlar.

* Vücuda su alımı da, cilt sağlığı için çok önemli bir faktördür. Cildin eskimesini ve kırışmasını engellemek için bir kişinin günde 5 lt. yakın sıvı alması gerekir. Ciltte bulunan hücrelerin su içeriklerin tam olması, yağ ve ter bezlerinin düzgün çalışması, dolaşım sisteminin düzgün çalışması demektir. Dolaşımın düzenli çalışması ile hücrelere daha düzenli besin ve oksijen taşınır.

* Sağlıklı bir cilt için sporda çok önemli bir faktördür. Spor, dolaşım sisteminin sağlıklı çalışmasını sağlar.

“Ender Saraç’tan Kırışıklık Giderici Bitkisel Maske”  bu konumuz için tıklayınız.

“Ciltteki Kırışıklık için Ne Yapmalı? Ciltteki Kırışlıklıklara Ne İyi Gelir?” bu konumuz için tıklayınız.

(Visited 66 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylanmamış)
Loading...
Latest Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.