Cildin Kurumasını Önlemek için Ne Yapmak Gerekir?

Cilt kuruması, insanlar yaşlandıkça daha çok ortaya çıkan bir tablodur. Cilt kuruluğu veya kuru cilt tıpta “Kserozis” olarak bilinir. Yaşlanmayla beraber daha kuru ve daha az yağlı bir cilt oluşur. Derinin üst tabakasının yaklaşık yüzde 10 kadarlık bir kısmını su oluşturur. Bu tabakadaki suyun azalması, deride çatlama, kaşıntı ve kuruluğa neden olur. Cilt kuruluğu olan kişilerin çoğunda, altta yatan bir hastalık yoktur.

Kuru cilde sahip olan kişilerin büyük çoğunluğu, sık duş alanlardır. Son yıllarda insanlarda duş alma sıklığı arttıkça, kserozis sıklığı da artmıştır.

Kuruyan cilt için, önce dermatologa gitmek gerekir, diyoruz. Ancak; normalde cildin kurumaması için neler yapılmalı? Bu makalemizde bunları anlatmaya çalışacağız.

Cildin kurumasını önlemek için;

Duş yapıldığı sırada ılık su ve vazelinli ya da zeytinyağlı temizleyiciler veya duş yağları kullanılmalıdır. Duş süresi 15 dakikayı geçmemelidir. Küvette uzun süre kalmak da cilde kurutucu etki yapar, o nedenle küvette yıkanma önerilmez. Cildi kuru olan kişilerin keseleme ovalama gibi işlemleri uygulamaması yerinde olur. Yıkanma işlemi için yumuşak bir sabunluk yeterlidir. Duş aldıktan sonraki ilk 3 dakika içinde, cilt fazla kurulanmadan, sadece hafifçe havlu ile temas ettirildikten sonra, uygun bir nemlendirici krem uygulanmalıdır. Yaşlılarda banyo işlemini haftada bire indirmek en iyisidir.

kuru-ciltPamuklu çamaşırlar ve giysiler önerilir. Çamaşırlar yumuşak deterjanlarla ve mümkünse en az kimyasal temasla mesela yumuşatıcı bile kullanmadan yıkanmalıdır.

Cildimiz kadar evlerimizin nemlendirilmesi de önemlidir. Merkezi ısıtma sistemi olan evlerde radyatörler üzerine ya da yakınına su konulması; ortama nem sağlayacak özel geliştirilmiş buhar verici aletlerin kullanılması kurumayı önleyici etkin bir tedbir olabilir.

Uyunan odanın sıcaklığının da fazla olmamasına özen gösterilmesi gerekir. Böylece nem kaybı önlenmiş olur.

Bütün diğer zararlı etkileri yanında güneş ışınlarının kurutucu etkisinden de uygun bir güneş koruyucusu ile cildi korumak gerekir. Aynı etkilerin solaryum ile de oluşabileceği akıldan çıkarılmamalıdır.

Kuru bir cilde sahip olanlar ya da dönemsel olarak cildi kuruyanlara neler önerilebilir? Ne tarz bir bakım yapmalılar?

Özellikle kış aylarında ellerinde ve yüzünde kuruluk nedeniyle kızarıklık ve çatlaklar oluşan kişilerin muhakkak eldiven atkı kullanması; nemlendirici el ve yüz kremlerini ihmal etmemesi gerekir. Buna rağmen kuruluk çatlama kızarıklık ve hatta kanamalar oluşursa bir dermatologdan yardım almak gerekir.

(Visited 58 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 1 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.