Cilde Zarar Veren Alışkanlıklarımız Nelerdir?

Cildinizin yıllar boyu sağlıklı ve genç kalmasını istiyorsanız cildinize zarar verecek etkenlerden uzak durmalısınız.

Cilt, genetik ve çevresel faktörler ve yanlış alışkanlıklarımız sonucunda canlılığı yitirir, deforme olur, yaşlanır.

Şimdi sıralayacağımız bazı alışkanlıklarımız ile de, ciltte hassasiyet, nem kaybı, kırışıklık, lekeler, sivilceler meydana gelebilir.

Cildimizde herhangi bir tahribat olmasını istemiyor isek, cildimize gerekli özeni göstermeli, olası cilt hastalıklarına karşı önlem almalıyız.

Cildi Olumsuz Etkileyen Yanlış Davranış ve Alışkanlıklarımız:

Sigara ve İçki : İkisi de vücudunuzu zehirler ve geriye pörsümüş sarkık bir cilt bırakır.  Sigara ayrıca ağız kenarındaki çizgilerin derinleşmesini hızlandırır.

Yetersiz Uyku : Geç yatılmış bir gecenin izleri hemen grileşmiş yorgun görünümlü bir ciltle kendini ele verir. Eğer yeterli derecede uyuyamıyorsanız, uyandığınızda kan dolaşımını sağlayacak hareketler ve yüzünüze soğuk su çarparak telafi etmeye çalışabilirsiniz. Uykusuzluğun yol açtığı çizgileri kapatmak için hafif bir nemlendirici sürüebilirsiniz.

sigara2Yanlış Beslenme : Sağlıksız besleniyorsanız, deriyi koruyucu yaşamsal maddeleri alamıyorsunuz demektir. Ayrıca ultraviyole ışınlarından da uzak durmanız gerekir.

Makyajı Temizlemeden Yatmak : Gözenekleri tıkayarak, toksinlerin cilt yüzeyine çıkıp atılmasını engeller. Göz makyajı silinmediği takdirde bir göz iltihabına neden olabilir.

Sivilcelerle Oynamak : Deri dokularına zarar verir. Ayrıca enfeksiyonun çevreye yayılmasına neden olarak, sorunu büyütür. Sivilcelerle hiçbir zaman oynamayın. Enfeksiyonlu bölgeye antiseptik merhem sürebilirsiniz.

Yüzü Ovmak ya da Aşırı Fırçalamak : Yüzünüzdeki ölü deriyi temizlemek için satılan bazı toz ya da kremler deriniz için fazla kaba gelebilir. Cilt tipiniz ne olursa olsun, yüzünüze daima nazik davranın.

Çok Sıcak Suyla Yıkamak : Yıkanırken suyun kaynar derecede sıcak olmaması gerekir. Aşırı sıcak, cildi kurutur ve dokuları zedeler.

“Cilde Zarar Veren Etkenler” bu konumuz için tıklayınız.

“Cildinizin Yaşlanmasını Önleyebilirsiniz” bu konumuz için tıklayınız.

(Visited 28 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylanmamış)
Loading...
Latest Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.