Cansız Saçları Canlandırmak için Doğal Tedaviler

Saç nasıl canlanır? Saçları canlandırmak için ne yapmalı? Saçları canlandırmanın yolları nelerdir?

Kişilere güzellik katan, dış etkenlerden en önemlisi saçtır. Saç, kişinin moral kaynağıdır. Saçların yıpranmış, cansız hali kişiyi elbette ki bedbaht eder.

Çareyi kozmetik ürünlerden ziyade, doğal tedavilerde arayanlar için,

Cansız Saçları Besleyen ve Canladıran Formüller:

Sıcak Zeytinyağı Tedavisi : 2 çorba kaşığı zeytinyağını ısıtın. Bunu yavaş yavaş saçlı deriye yedirin. Sıcak suda ıslattığınız bir havluyu sıktıktan sonra bir türban gibi başınıza sarın. Havlu soğurken bu işlemi iki veya üç defa tekrarlayarak, başın yağı iyice emmesini sağlayın. Sonra saçlarınızı yıkayarak, iyice durulayın.

Kurumuş ve yıpranmış saçları canlandırmanın en iyi yolu zeytinyağı tedavisidir. Bu bakım türü, özellikle çabuk kırılan saçlar için çok yararlıdır.

Hintyağı Tedavisi : Yarım çay fincanı hintyağını ısıttıktan sonra yağı saçlı deriye iyice yedirin. Yavaş yavaş tarayacağınız saçlarınızı kaynar suya batırırıp sıktığınız havluyla sarın. Bu işlemi yaptıktan sonra yarım saat kadar bekleyip şampuanla yıkayın.

Bu tedavi, fazla ince, çabuk kırılan, kuru saçları besler.

sac-bakimiZeytinyağı ve Bal Kürü : Yarım çay fincanı zeytinyağıyla bir çay fincanı süzme balı karıştırın. Bu karışımı iyice çalkalayın ve bir kaç gün dinlenmeye bırakın. Daha sonra bu karışımı saçlı deriye ovarak veya tarayarak yedirin. Ancak bu işlemi yaparken tarağın dişlerinin saçlı deriye batmamasına özen gösterin. Başınıza bir naylon torba geçirerek, başın sıcaklığını muhafaza etmeyi sağlayın. Karışımı başınızda yarım saat beklettikten sonra, saçlarınızı bol suyla durulayın.

Bu işlem, koyu renk saçların ışıltılı bir hal alıp parlamasını sağlar.

Protein Tedavisi : Yumurta ile yapılacak protein tedavisi hemen hemen her tür saç için uygundur. İki yumurtayı çırpın ve içine yavaş yavaş bir çorba kaşığı zeytinyağı, bir çorba kaşığı gliserin, bir çorba kaşığı sirke (mümkünse elma sirkesi) ilave edin. Saçınızı bir kez şampuanladıktan sonra saçlarınıza bu karışımı sürüp 15-20 dakika bekleyin. Saçlarınızı iyice duruladıktan sonra saçlarınızın çok kısa sürede canlandığını fark edeceksiniz.

Kakao Yağı Tedavisi : İçinde su kaynayan genişçe bir tencerenin içine daha küçük bir kabı oturtun. Yarım çay fincanı ayçiçek yağını, 1 çorba kaşığı kakao yağını, 1 çorba kaşığı susuz lanolini bu ikinci kabın içinde eritin. (benmari usulü) Bütün bu yağlar eriyince, kabı kaynar suyun içinden alın ve karışımı iyice çırpın. Bu karışımdan 1 çorba kaşığı kadarını alarak buna 1 çorba kaşığı su katın, iyice karıştırın. Bu sıvıyı ovarak başınıza sürün ve bu durumda 15 dakika ile yarım saat arasında bekleyin. Ardından saçınızı yıkayıp durulayın.

Bu tedavi koyu renk saçlara yeni bir canlılık ve parlaklık verir.

Mayonez Tedavisi : Bir yumurtayı, 1 çorba kaşığı sirkeyi, 2 çorba kaşığı bitkisel yağı, uygulamadan hemen önce karıştırarak çırpın. Bu karışımı baş derinize ovarak iyice içirin. Ardından saçlarınızı tarayarak bütün karışımın saçlarınıza eşit yayılmasını sağlayın. 15 dakika böyle bekledikten sonra saçlarınızı yıkayarak durulayın.

Bu tedavi baş derisine nem kazandırılmasına yardım eder ve kuru saçın yağla beslenmesini sağlar.

SAÇ BAKIMI ile ilgili diğer konularımız için tıklayınız.

SAÇ MASKELERİ ile ilgili diğer konularımız için tıklayınız.

(Visited 1.333 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylanmamış)
Loading...
Latest Comments
  1. MORYEE

    ÇOK GEREKLİ TARİFLER TŞK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.