Bronşite Ne İyi Gelir? Bronşite İyi Gelen Doğal ve Bitkisel Karışımlar

Nefes alındığında, hava, burundan soluk borusuna, soluk borusundan da akciğerlere gider. Soluk borusu, akciğerlere giderken ikiye ayrılır. Bu kolların her birine bronş denilir. Bu bronşların, farklı nedenlere bağlı olarak iltihaplanmasına ise bronşit denir.

Bronşit, akut ve kronik olmak üzere ikiye ayrılır.

Akut bronşit, aniden başlayan ve kısa süren bir hastalıktır. Kronik Bronşit ise, süreğen, yani, uzun süren ve tekrarlayıcı nitelikte bir hastalıktır. Genellikle, sigara içme neticesinde olur.

Akut ve Kronik bronşitin belirtileri, öksürük, balgam, yorgunluk, hafif ateş, titreme, göğüste rahatsızlık, huzursuzluk, sıkıntı hali olarak yaşanır.

Bronşit tedavisinde öncelikle hekim tedavisi önerilir. Ancak, hekim tedavisinin yanında bazı doğal ve bitkisel tedaviler de uygulanabilir.

Tedavi, hastalığın belirtilerini yatıştıracak hatta şikayetleri ortadan kaldıracaktır. Şimdi evde rahatlıkla uygulayabileceğiniz bronşit tedavilerini sizlere aktarmak istiyoruz.

Bronşite İyi Gelen Ev Tedavileri :

Sıvı alımı artırılır : Günde 8-10 bardak su tüketilir. Sıvı alımını artırmak için taze meyve ve sebze suları da içilebilir.

Gargara : 1 bardak ılık  su içerisine, 1 çay kaşığı tuz eklenir ve iyice karıştırılır. Ardından bu su ile gargara yapılır. Gargara, gün içerisinde birkaç kez uygulanır.

Bu uygulama, öksürük ve balgam oluşumunu engeller.

bal-tarcinSıcak içecekler: Sıcak çaylar ya da çorbalar tüketilebilir. Sıcak sıvılar, öksürüğü hafifletir, boğaz v burun kanallarının nemlenmesine yardımcı olur. Kaşıntı ve tahrişi de önler.

Aromalı çaylar ve bitkisel çaylar: Bronşit şikayetlerini hafifletmek için bitkisel çaylar da denenebilir. Kekik ve çuha çiçeği çayı, özellikle, tavsiye edilir.

Okaliptüs yağı: Özellikle, soğuk algınlığı ya da baş ağrısı için kullanılır. Mendilin içerisine birkaç damla okaliptüs yağı dökülür ve sık sık koklanır. Kokusu, hava kanallarının temizlenmesini ve açılmasını sağlayacaktır.

Tarçın ve bal: Bu karışım, bronşit şikayetlerini azaltacaktır. Antioksidan içeren bu karışım, vücudun hastalıkla mücadele etmesine yardımcı olur, beyaz kan hücreleri üretir ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Bal ise, boğaz yatıştırır.

Sarımsak ve bal karışımı: Bronşit için etkili bir çözümdür. Sarımsak yerine soğan da kullanılabilir. Sarımsak ya da soğan bal ile karıştırılır ve tüketilir. Günde iki kez sarımsak da çiğnenebilir. Soğan ve sarımsak doğal antibiyotiktir.

Acı biber: Yemeklerde bol bol acı biber kullanılabilir. Veya bir bardak sıcak su içerisine biraz acı biber atılır, karıştırılır ve içilir. Acı biber, balgamı dağıtır, balgamın dışarı atılmasını sağlar.

Egzotik kekik: Kekik, güçlü bir antibiyotik, güçlü bir anti inflamatuar ve anti mikrobiyaldir. Göğüste oluşan tıkanıklığı hafifletir. Enfeksiyona neden olan bakteri ve mikropların ölmesine yardımcı olur.

Badem: 7-8 badem, bir bardak sütün içine geceden ıslatılır. Sabah kabukları soyulur ve iyice ezilir. Aç karnına tüketilir, süt de içilir. Alternatif olarak, bir bardak portakal suyuna, birkaç badem ezilerek eklenir ve içilir.

Badem; kalsiyum, magnezyum ve potasyum açısından zengindir. Bronşite neden olan bakteri ve mikroplar ile mücadeleye yardımcı olur.

(Visited 59 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylanmamış)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.