Bronşit Nedir? Bronşitin Türleri, Nedenleri, Belirtileri, Riskleri ve Tedavisi Nelerdir?

Bronşit, akciğerlere hava taşıyan kanalcıklarda yani bronşlardaki iltihaplanmadır. Bir tür alt solunum yolu iltihabıdır. Akut (geçici) ve kronik (uzun süreli) olmak üzere iki çeşiti vardır.

Akut bronşit, genellikle, soğuk algınlığı ve diğer solunum yolu enfeksiyonları sonucu oluşur. Oldukça yaygındır. Özellikle; bebeklerde ve çocuklarda görülür.

Kronik bronşit, uzun süreli tahriş (sigara, kimyasal maddeler maruz kalan) sonucu oluşan iltihaplanmadır. Tekrarlayıcı vasıfta bir hastalık olup, tehlikelidir.

Bronşitin asıl nedeni, soğuk algınlığı ve gribe neden olan virüslerdir. Antibiyotikler virüsleri öldürmediğinden, antibiyotik tedavisi bronşit vakasında tercih edilmez.

Bronşitin diğer nedeni, akciğerleri tahriş eden etkenlerdir. Bunlar, uzun süre sigara kullanımı, kimyasal maddelerle uzun süreli yakın temas, çevre kirliliği. Bu etkenler kronik bronşitin oluşumuna zemin hazırlar.

bronsit4Bu hastalığa yakalanma riski fazla olanlar ise, sigara kullananlar, bağışıklık sistemi zayıf olanlar, kimyasal maddelerle uzun süre temas halinde olan kişilerdir.

Bronşitin belirtileri, öksürük, renkli balgam, yorgunluk, hafif ateş, titreme, göğüs bölgesinde rahatsızlıktır.

Akut bronşit, kısa sürede geçebilir. Belki öksürük 1-2 hafta sürebilir.

Kronik bronşit, en az 3 aylık ataklar halinde 2 yıl boyunca devam edebilir. Atak dönemlerinde şikayetler yoğun yaşanır.

Akut bronşit genellikle kalıcı hasara neden olmaz. Ancak, tedavisi ihmal edilirse, zatürre, kronik bronşit, astım, kistik fibrozis, bronşektazi, tüberküloz, sinüzit gibi hastalıklara neden olabilir.

Akut bronşit tedavisi, bol sıvı almak, dinlenmek, öksürük şurubu kullanmak ve pis havadan uzak durmaktan ibarettir.

Kronik bronşit tedavisi, ağızdan alınan antiinflamatuar steroid ilaçlar ile olmaktadır.

(Visited 18 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 1 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.