Bronşit Nasıl Tedavi Edilir? Bronşit Tedavisi

Bronşit, akciğerlerdeki hava kanallarının iltihaplanmasından ileri gelen bir sağlık sorunudur. Akciğerdeki hava kanalları iltihaplanınca, nefes almak zorlaşır. Bu arada ciğerler kasılır ve öksürmek gereksinimi duyulur.  Ateş yükselir, titreme başlar, yorgunluk çöker, renkli balgam çıkarılır ve gögüste rahatsızlık oluşur. Yani, bronşitin başlangıcı, bir soğuk algınlığı gibi başlar.

Ancak, hafife almamak gerekir. Çünkü, bronşit, astım, kistik fibrozis, bronşektazi, tüberküloz ve sinüzit gibi ciddi hastalıklara yol açabilir.

Bronşitin iki türü vardır. Akut ve kronik bronşit olmak üzere.

Akut bronşit, genellikle, soğuk algınlığı sonrası oluşan 1-2 haftalık bir rahatsızlıktır. Kolayca tedavi edilebilir.

Kronik bronşit, akciğerleri uzun süre tahriş eden bir şey varsa oluşur. Örneğin, sigara içinlerde, çevre kirliliğinin fazla olduğu yerlerde veya işi gereği kimyasal maddelerle yakın temasta olan kişilerde oluşur. En az 3 aylık ataklarla 2 yıl boyunca sürer.

Bronşit, ilk haftalarda soğuk algınlığı gibi düşünülür ve bu yönde tedavi yapılır. Ne zaman ki tedavide antibiyotik işe yaramaz işte, o zaman bronşit ihtimali düşünülür. Böyle bir durumda, doğru tanı için, solunum fonksiyon testi, balgam testi ve akciğer grafisi çekilir.

Bronşit tedavisinin asıl amacı, şikayetleri yatıştırmak ve nefes almayı kolaylaştırmaktır. Bu nedenle, ağır ilaç tedavisi yerine istirahat veya dinlenme önerilir. Ayrıca, bol sıvı tüketmek, solunumu kolaylaştıracak nemli ve sıcak hava solumak, hafif ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçlar, yeterli olabilir.

bronsit5Ancak, ilaç tedavisi gereken durumlarda ise;

Antibiyotikler : Bronşit, viral enfeksiyonun neden olduğu bir hastalık olduğundan antibiyotik pek etkili olmaz. Ancak, vücutta enfeksiyon görülmüş ise antibiyotik verilebilir. Bunun haricinde, kronik bronşit durumunda ve uzun süredir sigara kullananlara enfeksiyona karşı da antibiyotik verilebilir.

Öksürük ilaçları : Aslında öksürmeyi engellememek gerekir. Ancak, aşırı öksürük, solunum yollarına zarar verebileceğinden, öksürük önleyici ve ciğerlerdeki balgamın kolayca atılmasını sağlayan öksürük ilaçları verilebilir.

Diğer ilaçlar : Astım ve kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) gibi hastalıklar için, iltihaplanmadan dolayı daralan kanalları açmak için inhaler gurubu ilaçlar önerilir.

Bunların dışında, kronik bronşit olanların dikkat etmesi gereken hususlar olabilir. Bunlar;

Ağır akciğer tahrişinden kaçının : Sigara içmek, uzun süre temizlik malzemeleri gibi kimyasal içerikli temizleyicileri solumak ve çevre kirliliğinin fazla olduğu yerlerde yaşamak akciğerler üzerinde ağır tahribata ve dolayısı ile kronik bronşite neden olur. Özellikle,  sigarayı bırakmak gerekir. Diğer durumlardan dolayı da iş veya mesleği bırakmak ve mekanı değiştirmek gerekir.

Nemlendirici kullanın : Nefes açıcılar olarak nitelendirilen ve sıcak suya karıştırılarak buharı solunan nemlendiriciler, akciğerdeki hava kanallarını açarak daha iyi nefes almanızı sağlayacaktır.

Maske : Maske takmak nefes almanızı zorlaştırabilir. Bronşit tedavisinde maske önerilmez.

(Visited 17 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylanmamış)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.