Bronşit Hastalığı Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

Bronşit. ağızdan ve burundan akciğerlere doğru giden hava yollarının iltihaplanmasıdır.

Bu hastalığın iki çeşiti vardır. Akut bronşit ve kronik bronşit olarak.

Akut bronşit, sıradan bir hastalık olarak kabul edilir. Soğuk algınlığının arkasından gelişir. Çok yaygındır. Akut bronşitin iki temel nedeni vardır. Enfeksiyonlar ve fizikokimyasal etkenler.

Grip, boğmaca, kızamık, tifo, enfeksiyon hastalıklarıdır. Özellikle, gençlerde görülen akut bronşitte, başlıca etken virüslerdir. Ama bakteriler de akut bronşit nedeni olabilir.

Fizikokimyasal etkenler, genellikle gaz halinde, havada asılı olarak bulunan ve bronş mukozasına zarar veren etkenlerdir. Fabrika ve ev bacaları ile taşıtların egzoz borularından çıkan dumanlar, sigara, solunum yollarında iltihaba yol açan nedenlerdir.

Akut bronşit, genellikle tehlikeli bir gelişme göstermez. Hasta iki hafta içinde iyileşebilir. Kalp hastalığı olanlarda, çok küçük çocuklarda ve yaşlılarda hastalık daha uzun sürebilir.

Akut bronşitin nedeni, genellikle, virüstür ve bu durumda antibiyotik tedavisinin yaran yoktur. Ama virüs enfeksiyonuna, bakteri enfeksiyonu bronsit2eklenirse antibiyotik kullanmak gerekir. Ayrıca, bronş salgılarının akışkanlığını artıran balgam yumuşatıcı ilaçlar verilerek balgamın atılması sağlanır. Ateş yükseldiğinde ateş düşürücüler kullanılır.

Öksürük, aşırı miktarda artan bronş salgısının temizlenmesi için gerekli bir savunma mekanizması olup, gerekmedikçe öksürük şurubu kullanılmamalıdır.

Kronik bronşit, nedeni, sigara dumanı, hava kirliliği ve solunum yolları enfeksiyonları gösterilebilir. Sigara dumanı ve hava kirliliği, bronşlarda  mukus yapımını artıran etkenlerdir. Bunlara bir de enfeksiyonun eklenmesi ile bronş mukozasının hastalanması kolaylaşır.

Kronik bronşitte, öncelikle sigara bırakılmalıdır. Kirli havayı solumaktan özenle kaçınmak gerekir. Tozlu ya da zararlı gazlara açık bir ortamda çalışıyorlarsa, meslek değiştirmeleri gerekebilir. Aşırıya kaçmamak koşuluyla hastanın bulunduğu ortam iyi ısıtılmalı, nem oranı yeterli olmalıdır. Solunum tedavisi, püskürtüme şeklinde uygulanmalı. Bu yöntemle, antibiyotik, balgam söktürücü, bronş genişletici ve iltihap giderici ilaçlar kullanılabilir.

Antibiyotik tedavisi, yalnızca, ateş, öksürük ve aşın balgam çıkarma gibi enfeksiyon belirtilerinin alevlendiği durumlarda uygulanır. Bu uygulama için, sorumlu bakterileri ve doğru antibiyotiği saptamak amacı ile balgam kültürü alınmalı, antibiyogram yapılmalıdır. Böylece, hastalık etkenine karşı, doğru antibiyotik belirlenebilir.

 

(Visited 29 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylanmamış)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.