Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir? Boğaz Ağrısına İyi Gelen Doğal ve Bitkisel Tedaviler

Boğaz ağrısı, üşütme, terleme, soğuk içme gibi pek çok farklı nedenle her mevsim karşılaşılan bir sağlık problemidir. Genellikle boğazda şişkinlik, hafif ateş, öksürük ya da haprışıkla da kendini gösterebilir.

Boğaz ağrısına ne iyi gelir? sorumuzu cevaplamadan önce ; boğaz ağrısı neden ve nasıl olur? Boğaz ağrısına ne gibi etkenler sebep olur? Şimdi bu nedenlere şöyle bir göz atalım, ne dersiniz.

Boğaz ağrısına neden olan etkenler :

* Mevsim geçişlerinde ani hava değişimleri, rüzgarda ya da yağmurda kalma, hafif üşütme boğazda şişkinlik ve boğaz ağrısına sebep olabilir.

* Yaz mevsiminde soğuk içecekler tüketme, dondurma ya da soğuk tatlılar yeme, klimalı ortamlarda uzun süre bulunma, ıslak saçla zaman geçirme de boğaz  ağrısına sebep olabilir.

* Alerji ya da tahriş edici bir yiyecek vs. de boğaz ağrısına sebep olabilir.

* Bunların dışında vücuda sürekli  virüs ve bakteri girişi olduğundan; bağışıklık sisteminin zayıfladığı anda bu virüs ve bakteriler boğaz ağrısına dolayısı ile hastalanmaya sebep olur. Bu yüzden zayıf bir bağışıklık sistemi  de boğaz ağrısı nedenlerindendir.

bogaz-agrisiPeki; boğaz ağrısı yaşayan ne yapmalı? Boğaz ağrısı nasıl geçer veya boğaz ağrısına ne iyi gelir? diye merak edenler için;

Boğaz ağrısına ne iyi gelir? Boğaz ağrısı için evde ne gibi doğal ve bitkisel tedavi uygulanır? İşte; bu soruların cevabı… Boğaz ağrısına iyi gelen  doğal ve bitkisel tedaviler, boğaz ağrısına iyi gelen bitkiler…

İşte; boğaz ağrısı için evde yapabileceğiniz doğal ve bitkisel tedavi yöntemleri :

Bol sıvı tüketin. Boğaz ağrısını geçirmek için gün içinde bol bol ilık su için. İçeceklerinizin aşırı sıcak  ya da aşı soğuk olmamasına dikkat edin. Siyah çay, boğazın  tahriş olmasına sebep olabileceği için tercih etmeyin.

Bulunduğunuz mekanı nemlendirin. Bulunduğunuz ortamın havası çok kuru ise nemlendirin. Eğer buhar yapıcı cihazınız yoksa bulunduğunuz ortama ıslak bir bez ya da yayvan bir kapta su koyun. Uyurken boğazınızın tahriş olmasını önlemek amacı ile de yatak odanıza açık bir kapta su koyabilirsiniz.

C vitamini alın. Boğaz ağrısının nedenlerinden olan virüslere karşı  vücudunuzun savaşması  için bol C vitamini alın. Boğaz ağrısına iyi gelen bitki çaylarınızı limon ile destekleyebilirsiniz.

Sigara içmeyin. Sigaranın içerisindeki zararlı kimyasallar boğazda tahriş olan bölgeye yapışır, dolayısı ile verdiği zarar kat artar.

Gargaralar yapın.  Gargara boğaz ağrısına karşı kullanılan en yaygın bir çözümdür. Gargara olarak;

gargara* Tuzlu su ile gargara : Bir bardak suya bir çay kaşığı tuz ekleyin ve karıştırın.

* Kırmızı biber ile gargara : Yarım bardak sıcak suya çay kaşığının ucu ile kırmızı biber atın ve karıştırın.

* Elma sirkesi ile gargara : Bir bardak sıcak suya iki çorba kaşığı kadar elma sirkesi ekleyerek karıştırın.

* Karbonat ile gargara : Yarım bardak suya bir tatlı kaşığı karbonat ve bir tatlı kaşığı tuz ekleyin ve karıştırın.

Sağlıklı beslenin. Boğaz ağrısı nedenleri  olan virüs ve bakteriler aynı zamanda hasta olmanıza sebep olan mikroorganizmalardır. Bu mikroorganizmalara karşı vücudun dirençli olması gerekir. Bol vitamin ve mineral alarak, tavuk suyu çorbası içerek, vücudunuzun direncinizi artırabilirsiniz.

Bunların haricinde bitki çayları ile boğaz ağrısından kurtulabilirsiniz. Bitki çayları ile hem boğazınız yumuşar,  hem de boğazdaki  iltihap ve tahriş yok olur.

Boğaz ağrısına iyi gelen bitkiler ile yapılan çaylar :

Karanfil  çayı : Karanfilin ağrıları giderici ve antiseptik özelliği boğaz ağrısına iyi gelir. Boğaz ağrısını gidermek için;

Bir bardak sıcak suyun içine birkaç karanfil atın ve demlenmesini bekleyin. Sonra için.  Karanfili ağzınız da bekletmeniz de boğaz ağrısına iyi gelir.

bogaz-agrisi1Nane çayı : Nane de boğaz ağrısına iyi gelen bitkilerdendir. Nane çayı ile boğazınızı yumuşatabilirsiniz.

Papatya çayı : Papatya antiseptik özellikli bir bitkidir. Papatya çayı boğaz ağrısını geçirir, boğazdaki iltihabı giderir.

Meyan kökü çayı : Eğer balgam probleminiz varsa meyan kökü çayı kullanabilirsiniz. Meyan kökünün balgam söktürücü özelliği vardır.

Kekik çayı : Bu çay sayesinde boğaz ağrısı neredeyse hemen hafifler.

Bir çay fincanı kaynar suya bir yemek kaşığı kuru kekik kullanarak hazırlayabilirsiniz. Çayı süzün, soğumaya bırakın ve gargara yapın.

Bal ve limon çayı : Bu çay en popüler seçeneklerden biridir ve hazırlaması oldukça kolaydır.

Bir çay fincanı kaynar suya iki çorba kaşığı bal ve bir limonun suyunu eklemeniz yeterlidir. Bu karışıma sıradan bir poşet çay ekledikten sonra bir süre soğutun ve yavaş yavaş için. Boğaz ağrınız hemen yatışacaktır.

Boğaz ağrısı ile ilgili olan “Ender Saraç’tan Boğaz Ağrısına Bitkisel Çözüm” konumuza da göz atabilirsiniz.

Zencefilli limon çayı : Boğaz ağrınızı hemen geçirecek bir başka çay tarifimiz.

Bir su bardağı sıcak suya, yarım çorba kaşığı rendelenmiş zencefil ekleyin ve 5 dakika demlenmesini bekleyin. Ilıyınca bir çay kaşığı bal ilave edip için.

(Visited 135 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 11 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.