Boğaz Ağrısına İyi Gelen Bitki Çayları

Boğaz ağrısı, soğuk algınlığı, grip ya da diğer solunum yolları hastalıkları nedeni ile oluşabilir.

Peki; boğaz ağrısı ilaç almadan nasıl geçer? Boğaz ağrısına ne iyi gelir? Boğaz ağrısı için evde ne yapılır? Boğaz ağrısına bitkisel hangi tedaviler uygulanır? 

İşte bu sorularınızın cevabını bu makalemizde anlatmaya çalışacağız.

Boğaz ağrılarını hafifletmek ve boğazınızı yumuşatmak için bitki çaylarından yardım alabilirsiniz. Bitki çayları, öksürüğü de azaltarak, boğazın daha fazla tahriş olmasını engeller.

Size önereceğimiz bu bitki çaylarının dışında, doğal bir antibiyotik olan, sarımsak da boğaz ağrısı tedavisinde oldukça etkilidir.

Bitkilerle hazırlanan çayları ve ağız gargaraları, boğaz ağrısını iki farklı şekilde tedavi eder. Önce, tahriş olan boğaz çeperi üzerinde mukozaya benzer bir tabaka oluşturarak daha fazla tahriş olmasını engeller. Sonra ise, boğazda oluşan iltihaplanmayı hafifletir ve ağrıya neden olan hastalığın daha kısa sürede geçmesini sağlar.

Boğaz Ağrısını Geçiren Bitki Çayları :

Boğaz ağrısı için adaçayı : Adaçayı boğaz ağrısı ve öksürük tedavisinde oldukça etkilidir. Anti mikrobiyal ve anti-inflamatuar özellikleri ile boğazdaki iltihaplanmayı azaltır. Adaçayına, bir kaç damla limon ekleyip vücudunuza C vitamini desteği sağlayabilir ya da doğal bir antiseptik olan balla tatlandırabilirsiniz.

2 çay kaşığı adaçayına, 1 bardaklık kaynar su ekleyin ve 5 dakika kadar demleyin.

meyan- kokuBoğaz ağrısı için meyan kökü çayı : Meyan kökü, boğaz ağrısı tedavisinde kullanılan etkili bir bitkidir. Ancak, meyan kökü, sadece boğaz ağrısı ve enfeksiyonunda değil, ağız içi yaraları, mide ülseri, alerji ve viral enfeksiyonlar için etkili bir bitkidir.

İki bardak sıcak suyun içerisine, 1 tatlı kaşığı kurutulmuş meyan kökü,  1 çay kaşığı tarçın ve 1 adet karanfil eklenir. Bir süre kaynatılır ve süzülür. Sonra çay şeklinde tüketilir.

Bitkinin çayı sıcak olarak içebilir ya da soğumaya bıraktıktan sonra gün içinde 3-4 kez gargara suyu

olarak kullanabilirsiniz.

Boğaz ağrısı için papatya çayı : Sinirleri sakinleştiren ve uyku getiren papatya çayı iltihap önleyici özelliği ile boğaz ağrısı tedavisinde kullanılabilir.

İki bardak sıcak suyun içerisine, 1 tatlı kaşığı papatya çiçeği, 1 çay kaşığı tarçın ve 1 adet karanfil eklenir. Bir süre kaynatılır ve süzülür. Sonra çay şeklinde tüketilir.

Papatya çayının uyku yapıcı özelliği olduğundan, bu çayı, soğuttuktan sonra bir şişeye koyarak gargara olarak gün boyu kullanabilirsiniz.

Boğaz ağrısı için hatmi kökü çayı : Hatmi kökü de boğaz ağrısı için önerilen bir bitkidir. İçerdiği enzimler ile boğazdaki acıyı azaltır. Balgam birikimini engellemeye yardımcı olur.

Bir bardak sıcak suyun içerisine 1 yemek kaşığı hatmi kökü eklenir. Demlenmesi için 10-15 dakika bekletilir. Ardından süzülür ve çay şeklinde tüketilir. İçerisine bal da eklenebilir.

Boğaz ağrısı için okaliptüs çayı : Okaliptüs, boğazı yatıştırırken bronşit ve sinüzit ağrılarını da hafifletir.

Bitkiyi, çay olarak hazırlayabilir ya da kaynar suya 2-3 kaşık okaliptüs attıktan sonra buharını soluyarak burnunuzu, sinüslerinizi açabilirsiniz. Okaliptüs çayı da soğutulduktan sonra gargara suyu olarak kullanılabilir.

karaagacBoğaz ağrısı için karaağaç çayı : Karaağacın kabukları suyla temas ettiğinde jel benzeri bir maddeye dönüşür ve boğaz çeperini kaplayarak tahrişi azaltır. Boğaz ağrısını hafifletir. Karaağaç kabuğu bulamaz iseniz, eczanelerden karaağaç içeren pastil ve şuruplar temin edebilirsiniz.

Boğaz ağrısı için acı kırmızı biber çayı : 

Bir bardak kaynar suyun içerisine kırmızı acı biber eklenir. 10-15 dakika kadar demlenmesi beklenir. Ardından süzülür ve tüketilir. İsterseniz karışıma 1 çay kaşığı bal ekleyebilirsiniz. Her gün birkaç bardak tüketilmesi önerilir. Boğazdaki ağrıyı kısa sürede azaltacaktır.

Boğaz ağrısı için sarımsak çayı : Sarımsak da boğaz ağrısı için en etkili çözümlerden biridir. Bakterilerin ve mikropların ölmesine yardımcı olurken aynı zamanda iyileşme sürecini hızlandırır.

Bir bardak kaynar suyun içerisine sarımsak ezmesi eklenir. Bir süre demlenmesi beklenir. Ardından süzülür ve tüketilir. Günde birkaç kez tüketilmesi önerilir.

Bu konu ile alakalı “Ender Saraç’tan Boğaz Ağrısına Bitkisel Çözüm” makalemize de göz atabilirsiniz.

Boğaz Ağrısını Geçiren Diğer Öneriler :

Boğaz ağrısı için tuzlu su gargarası : Boğaz ağrısı için en yaygın ve basit çözüm tuzlu su gargarasıdır.

Bir bardak ılık suyun içerisine bir çay kaşığı tuz eklenir. Karıştırılır ve bu su ile günde birkaç kez düzenli olarak gargara yapılır.

Boğaz ağrısı için elma sirkesi : Elma sirkesi içerdiği asitler ile boğazda ağrıya neden olan bakterilerin ölmesine yardımcı olur. Aynı zamanda boğazı yumuşatır ve mukozadaki tahrişi azaltır.

Ilık suyun içerisine 1 yemek kaşığı elma sirkesi ve 1 yemek kaşığı bal eklenir. Karıştırılır ve tüketilir. Günde birkaç kez tüketilmesi önerilir.

Boğaz ağrısı için karbonatlı su :  Boğaz ağrısı için tuzun yanı sıra karbonat da kullanılabilir. Boğaz mukozasının ph dengesini korumaya yardımcı olurken aynı zamanda boğaz ağrısını ve olası şişlikleri de azaltır.

Bir bardak ılık suyun içerisine yarım çay kaşığı karbonat eklenir. Karıştırılır ve bu su ile düzenli olarak günde birkaç kez gargara yapılır.

Boğaz ağrısı için buhar uygulaması : Buhar uygulaması burun tıkanıklığı durumunda işe yaradığı kadar boğaz ağrısı için de son derece etkilidir. Boğazın yumuşamasına yardımcı olur ve tahrişi azaltır.

Bir litre su kaynatılır. Sonra içerisine birkaç damla okaliptüs yağı eklenir. Bu sudan çıkan buhar teneffüs edilir. Ağızdan da nefes alınması önerilir.

Boğaz ağrısı için sıcak içecekler : Boğaz ağrısının azaltılması için sıcak içeceklerin tüketilmesi önerilir. Soğuk ve serin içecekler boğaz ağrısını artırır. Aynı zamanda tahrişi de artırır.

Gün içerisinde sıcak çorbalar düzenli olarak tüketilebilir.

* Boğazın kurumasını önlemek için bol bol sıvı tüketilir. Ayrıca; ılık suya 1 çay kaşığı bal karıştırarak boğazınızı yumuşatabilirsiniz.

“Soğuk Algınlığı, Grip ve Boğaz Ağrısı için Basit ve Etkili Bitkisel Çözümler” bu konumuzu okumak isterseniz tıklayınız.

“Ünlü Uzmandan Bademcik İltihabı için Bitkisel Tedaviler” bu konumuzu okumak için tıklayınız.

(Visited 116 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 10 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.