Böbreklere Zarar Veren Alışkanlıklarımız

Vücudumuzdaki fasulyeye benzeyen organlarımız böbreklerimizdir.

Böbreklerimiz; kanı filtreler, metabolizmanın atık ürünlerinin atılmasını sağlar.

Vücudun asit baz dengesini düzene sokar, vücudun sıvı elektrolit dengesini düzenler, kan basıncını ve kan hacmini düzenler,gerekli hormonları ve enzimleri üretir.

Böylesine önemli olan bir organın zarar görmesi de sağlığımızı olumsuz yönde etkiler. Öyle ki; günlük yaşantımızda belki farkında olmadan yaptığımız bazı alışkanlıklarımızla böbreklerimizin zarar görmesine neden olabiliriz.

Peki, bu alışkanlıklarımız neler olabilir, hiç düşündünüz mü? Şimdi bu alışkanlıklarımızı şöyle aktaralım…

Böbreklerimizi zorlayan ve zarar veren alışkanlıklarımız :

Aşırı protein tüketmek

Fazla protein tüketimi, fazla amonyak üretir. Böbrek ise bunu nötralize etmek için aşırı çalışır ve böylece yavaş yavaş güçten düşer.

Fazla tuz kullanmak

Tuz, böbrek yetmezliğine katkıda bulunan en büyük yardımcıdır. Çok fazla tuz tüketilmesi, vücut elektrolitlerini ve kan basıncını düzenlemek için böbreklere fazla baskı uygular.

Yeterince su içmemek

Su içmek, metabolizmanın sağlıklı işleyişi için önemlidir. Vücut susuz kalırsa, ilk olarak böbrekler etkilenir. Çünkü su içmemek kan basıncını yavaşlatır.

Normal süreçte bir dakikada kalpten pompalanan kanın yüzde 20’si böbreklerden geçer. Böylelikle vücudun susuz kalması ile ilk olarak böbrekler alarm verir.

Sağlıklı bir insanın günde 1,5-2 litre su içmesi gereklidir.

bobrekYeterince su tükettiğinizi idrarınızın renginden anlıyabilirsiniz. Sağlıklı idrar rengi sarıdır. İdrar koyu sarıysa gerektiği kadar sıvı almamışsınız demektir. Açık sarı ise çok fazla sıvı aldığınızı gösterir.

Vücudun ihtiyacı olan suyun alınmaması, halsizliğin yanı sıra böbreklerde de taş oluşumuna yol açabilir.

Aşırı kahve ve çay içmek

Susadığımızda, bazılarımız suyun yerine şekerli-gazlı içecekler, çay-kahve ve soda gibi sıvıları tercih ediyoruz. Oysa bu çeşit içeceklerin çoğu kafein ihtiva ediyor. Kafein de kan basıncını yükseltebiliyor. Yüksek kan basıncı da böbreklere hasar veren bir zorlanmaya neden oluyor.

İdrarı tutmak

İdrar tutmak tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonlarına, mesane yapısının bozulmasına ve böbrek yetmezliğine kadargiden ciddi sorunlara yol açar.

Sigara içmek

Kan damarlarının daralması ve sertleşmesiyle bağlantılı olarak böbrekler de dahil tüm vücut organlarına kan temini olumsuz olarak etkilenir.

Aşırı alkol tüketmek

Çok fazla alkol tüketimi, kandaki ürik asit düzeyini artırır. Böbreklerdeki boruların tıkanmasına ve taş oluşumuna neden olur.

Ağrı kesiciler veya yanlış ilaç kullanmak

İlaçların kötüye kullanımı, özellikle ağrı kesici, böbreklere zarar verebilecek yan etkilere yol açabilir.

Öte yandan, özellikle kan basıncı ve diyabet için reçete edilen bazı ilaçların doğru dozda ve doğru şekilde alınmaması da böbrek yetmezliğine neden olabilir.

Uykusuz kalmak

Gece biz uyurken, organ ve dokularınız yenileniyor. Bu nedenle deliksiz bir uykudan mahrum kalmak, bu yenilenme sürecini sekteye uğratarak böbreklerin ve diğer organların yıpranmasına yol açabiliyor. Böbreklerimizin, vücudumuz için hayati önem taşıyan faaliyetlerini yerine getirebilmesi için, yeterli uykuyu alarak dinlenmemiz gerekir.

 

 

 

(Visited 32 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 2 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.