Bitkisel Tedavi nedir? Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Bitkisle tedavi nedir? Bitkisel tedavi ne demektir? Şifalı bitkiler, gerçekten şifa verir mi? Bu yazımızda bitkilerle tedavi hakkında bilgi vermek istedik.

Bitkisel Tedavi nedir? Bitkisel Tedavi Yöntemleri Ne Demektir?

Hastalıkların tedavisinde kullanılan yardımcı-destekleyici  tıp öğretilerini yani alternatif tıpta kullanılan yöntemleri aslında 5 ana başlıkta sıralayabiliriz.

* Ayurveda tıbbı

Hint inanç sistemi olan ayurveda, oldukça geniş bir kitleye hitap ediyor. Türkiyede başta Ender Saraç ve Gürkan Kubilay tarafından tavsiye edilmektedir.

* Çin tıbbı

Çinlilerin denge unsuruna göre oluşturulmuş tıb şeklidir.

* Japon tıbbı

Shiatsu ve Reiki gibi çeşitli yöntemleri vardır.

* Tibet tıbbı

2000 yıldan daha eskiye dayanır.Buda’nın tıp hakkındaki  öğretilerine dayandığı düşünülmektedir.

* Bitkisel Tedavi

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, sadece bitkisel tedaviden yararlanan dünya nüfusu oranı %80. Yurdumuzda kocakarı ilacı olarak bilinen, Lokman Hekim’in öğretileriyle hayat bulan bitkisel tedavi, sadece Türkiye’de değil dünyada da çok yaygın. Tıp da zaten bitkilerden faydalanıyor. Zaten bir çok ilacın hammaddesinin bitkilerden elde edildiğini biliyoruz.

Bitkisel tedavide hiç bir şekil de kimyasal katkı maddesi bulunan ilaçlar kullanılmaz. Daha çok sağlık sorunlarında hastalık için şifalı bilinen ve tespit edilen bitkiler kullanılmaktadır. Bu tedaviler daha çok halk tarafından yapılır. Çünkü hastaneler de ancak bitkisel çaylar tüketilebilmektedir. Onun dışında her hangi bir bitkisel tedavi uygulanmıyor. Ülkemizde son yıllar da zayıflama kapsülleri oldukça fazlasıyla çıkmıştır. Bu zayıflama kapsüllerinin içeriğinin tamamı bitkisel ürünlerden hazırlanmıştır.

Bir bitkinin bir hastalığa nasıl şifalı olduğunu anlamak için mutlaka testlerin yapılması gerekiyor. Bu testler sonucunda bitkide sağlık sorununu etkileyecek bir madde varsa bitki tedavi için kullanılır. Yurt dışında kullanılan bitkilerden biri kenevirdir. Kenevirin mutluluk hormonlarını güçlendirdiği açıklanıyor. Fakat yapılan araştırmalar sonucunda kenevirin vücuda oldukça zararlı olduğu tespit edilmiş ve yetiştirilmesi yasaklanmıştır. Buna göre her bitkinin şifalı ya da sağlık açısından faydalı olduğunu dile getiremeyebiliriz. Öncelikle bitkisel tedavi için kullanacağanız bitkileri önceden araştırın. Aksi takdir de sağlık problemleri yaşayabilirsiniz. Sağlıklı bir yaşam için de sebze ve meyveleri bollukla tüketmek sizin için faydalı olacaktır.

(Visited 41 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylanmamış)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.