Bel ve Karın Bölgesi Neden Yağlanır? Bel ve Karın Bölgesinin Yağlanma Sebebi Nedir?

Karın ve bel bölgesindeki yağlanmadan bahsetmek için, öncelikle bel ölçüsü bilmek gerekir. Bel ölçüsü, kadınlarda 80 cm, erkeklerde ise 94 cm üzeri ise yağlanma söz konusudur. Kişinin zayıf olması, karın bölgesinde yağ birikimini engellemez. Farklı sebeplerden karın ve bel bölgesinde yağlanma artabilir.

Yağlanma dediğimiz olayı şöyle düşünebilirsiniz. Bütün hayati organlarımızın etrafını yağ sarmış ve bu yağın içerisinde organlar çalışmaya çalışıyor. Ne kadar verimli çalışabilirler ki, sonuçta belli bir zaman sonra aksamalar başlar, değil mi?

Özellikle de kalp ve damar sistemi hastalıkları, karaciğer yağlanması, tip 2 diyabet, insülin direnci gelişimi ve vücut dengemizi bozacak bir çok hastalığın sebebi olabilir. Daha fiziksel görüntüden hiç bahsetmeyelim.

Peki; bel ve karın bölgesindeki bu yağlanmanın nedeni ne? Neler veya hangi durumlar bel ve karın bölgesini yağlandırıyor? Şimdi bunları sizlere aktarıyoruz.

Bel ve Karın Bölgesini Yağlandıran Nedenler:

* D vitamini yetersizliği : Yeterli D vitaminine sahip olan bir bireyde vücut,  beyine “Yeter artık, doydum!” mesajını veren leptin hormonunu gönderir. Yani; daha az  D vitamini daha az leptin ve daha fazla açlık hissi demektir. Kan dolaşımındaki D vitamini yeterli miktarda olduğunda, yağ hücreleri yağ oluşturma ve depolama çalışmalarını yavaşlar. Tersine eğer  D vitamini seviyeleri düşük olursa  paratiroit (PTH) ve kalsitrol hormonlarınızın miktarları yüksek olacaktır ve bu hormonların kan seviyesinde yüksek olmasına bağlı olarak ta vücut  obur ve doymayan  bir mekanizmaya sahip olur. Yağları yakmak yerine depolamaya başlarsınız.

D vitamini, vücudunuzun her bölgesinden yağ kaybetmenize yardımcı olsa da özellikle, göbek bölgesindeki yağlardan kurtulmaya birebirdir.

bel-karin3Kalsitriol  hormonu özellikle; karın bölgesinde yağlanmaya neden olabiliyor. Kalsiyumla birlikte çalışan D vitamini, göbeğinizde yağlanmaya neden olan stres hormonu kalsitriolu  azaltıyor.

* İnsülin Direnci : Özellikle ailede tip 2 diabet hikayesi varsa, vücut yetersiz ve dengesiz şok diyetlere maruz kaldıysa, dengesiz öğün aralıkları ve hareketsizlik ve yetersiz sıvı tüketimi  gibi durumlarda insülin direnci gelişebilir. Bu durumda, yine, karın ve bel bölgesinde yağlanmaya neden olacaktır.

* Kortizol yüksekliği : Stresle savaşan vücutta, kortizol düzeyi artar. Ancak, kortizol hormonunun sürekli yüksek seviyelerde kalması, öncelikle, kilo alımı olmak üzere birçok sorun oluşturabilir.

Kortizol hormonu, stres durumunda böbreküstü bezlerinden salgılanan bir hormondur. Kan şekerinin yükselmesine neden olan glukokortikoid hormonların sınıfındadır. Stresli yada  tehlikeli bir durumla karşılaşıldığında vücut, kortizol salgılar. Bu şekilde, vücudu, savaşmak veya ondan kaçmak için hazırlar.

Tüm stresli  durumlarda kan şekeri yükselmez. Fiziksel, duygusal ya da mental stres, yoğun egzersiz yada aşırı düşük kalorili diyet gibi vücutta strese neden olan durumların hepsi kortizol hormonunun salınmasını tetikleyebilir.

Metropol yaşamda,  trafikten, yoğun iş mesaisine kadar sürekli stres olduğundan, çoğu kişide kortizol hormonu seviyesi yüksek olabilir. Vücut stresli olay geçtikten sonra dahi, rahatlama tepkisi verip, denge konumuna gelme şansı bulamaz. Çünkü bir stresli durumun bitiminde diğeri başlar.

Yani; kortizolün uzun süre yüksek seviyede kalması, birçok olumsuz durumla birlikte, bel ve karın ve bölgesinde de yağlanmaya neden olur.

Kortizol, vücudu, daha fazla yağ yakımı için uyarır. Böylece tehlikeye karşı koymak ya da ondan kaçmak için ekstra bir enerjiyi kullanılabilir hale getirir. Ama, birçok insan strese ve ardından gelen kortizol üretimine daha fazla yiyerek tepki verir. Bu da kilo alımına sebep olur.

bel-karin3* Hatalı Beslenme Alışkanlıkları : Özellikle, glisemik indeksi yüksek olan besinlerin bir arada ve sıkça tüketilmesi sonucunda da bel ve karın bölgesinde yağlanma oluşmaktadır.

Yapılan araştırmalarda eşit kalorilerde, ancak, içerikleri farklı besin tüketen kişilerde içerik olarak glisemik indeksi yükselten besinleri tüketen bireylerde karın bölgesinde yağlanma görülmüştür.

* Hareketsizlik ve hatalı aktivite : Beslenme tarzınızda hiçbir değişiklik yapmadan, sadece, karın bölgesi için yapılan aktivite ile yağ dokusunu bağ (kas) dokusuna çevirebilirsiniz. Bu durumda, aynı oranda karın bölgeniz olur ama daha sıkı bir vücuda sahip olursunuz.

Beslenme alışkanlığınızı değiştirmeden aynı şekilde devam ettiğinizde ise bu bölgede yağlanma devam eder ve bu kez daha geniş bir karnınız olur.

Bu nedenle öncelikle; diyetisyenle beraber profesyonel bir destek alarak  bu bölgedeki yağların parçalanması sağlanmalı, daha sonrasında eğer sarkma olursa fiziksel aktivite düşünülmelidir.

Diğer bir nokta ise, yürüyüştür. Yürüyüş ile sadece bacak kaslarını çalıştırırsınız. Karın kaslarına etkisi çok azdır. Bacaklarınız biçimlenir, ancak; karın bölgeniz, daha büyük olarak göze çarpar.

(Visited 162 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 1 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.