Bel ve Karın Bölgesi Neden Yağlanır? Bel ve Karın Bölgesi Yağlanması Nasıl Önlenir?

Bel çevresinin kalınlaşması ve karın bölgesindeki yağlanma, son zamanlarda gençlerde ve hatta zayıf kişierde dahi rastlanılan sıkıntılı bir durum haline geldi.

Uzmanlar, göbek bölgesindeki bu yağlanmanın en önemli sebebinin, şekerli gıdalar, bunun dışında, hareketsiz kalmak, sürekli oturmak ve insilün dengesizliği olarak belirtiyorlar.

İnsülin kandaki şekeri kontrol eden hormondur ve çok önemlidir. İnsilün seviyesinde oluşan bir bozukluk, kan şekerini ve diğer tüm kan değerlerinin de bozulmasına neden olabiliyor. Bu da özellikle, bel ve karın bölgesinde yağlanmalara yol açabiliyor.

Uzmanlar, bu bölgedeki yağlanmanın önlenmesi için, hem kalori miktarının, hem de yiyeceklerin içeriğinin önemli olduğunu söylüyorlar.

bel-karinAraştırmalara göre, aynı kaloriye sahip, farklı beslenme proğramları uygulanmış. Sonucunda, kişilerde kilo değişikliği olmamış, ancak, karbonhidrat ağırlıklı beslenme proğramı uygulanan kişilerde, bel ve karın bölgesinde yağlanmalar olduğu izlenmiştir.

Uzmanlar, bel ve karın bölgesindeki yağ oluşumunu önlemek için, “SED” yöntemini öneriyorlar.

“SED” yöntemi, Sıkılaştırma, Egzersiz ve Diyet yöntemidir.

Sıkılaştırma : Kasları sıkılaştırmak için kullanılan yöntemdir. Bu sayede, kaslar korunur ve yağlanması engellenir.

Egzersiz : Vücutta bulunan veya besinlerden alınan yağların yakılması için aerobik hareketlerin yapılmasıdır. Bu sayede, yağ yakımı gerçekleştirilir.

Diyet : Yapılan diyet programında; doymamış yağların bolca, doymuş yağların ise hemen hemen hiç kullanılmaması gerekir. Bunun içinde, Akdeniz Diyeti uygulanabilir. Böylelikle kalp sağlığıda korunmuş olur. Salata ve yemekler için de, normal yağ yerine, zeytin yağı ve ya kanola yağı tercih edilmelidir.

(Visited 91 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 1 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.