Bebeklerde Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlenir?

Bebeğinizin bağışıklık sisteminin güçlü olması demek, virüs ve bakteri gibi, enfeksiyonlara neden olan mikroorganizmaların, bebeğinizde hastalık oluşturmasına engel olmasıdır.

Özellikle doğumdan itibaren 3 yaşına kadar uygulayacağınız temel prensipler, bebeğinizin bağışıklığını güçlendirerek sağlıklı bir birey olarak yetişmesi için çok önemlidir.

Yeni doğan bebeğiniz, hayatının ilk aylarında dış faktörlere ve hastalıklara karşı oldukça duyarlıdır. Bebeğin kendi savunma mekanizmasını oluşturan yapı taşlarının oturması, genellikle altıncı aydan sonra başlar.

Bu döneme kadar bebeğin bağışıklık sistemini, anneden geçen koruyucu antikorlar oluşturur. Gebeliğin son haftalarında, anneden bebeğe geçen koruyucu antikorların yanı sıra, anne sütü de bağışıklık sistemini oluşturan yapı taşları bakımından çok zengindir.

Bebeğinizin Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek için :

* Bebeğinizi, ilk altı ay mutlaka anne sütüyle besleyin. Emzirmeyi siz ve bebeğiniz istiyorsanız, 2 yaşına kadar devam ettirebilirsiniz.

* Anne sütünüz yetersizse, bebeğinizin beslenmesinde, anne sütü içeriği esas alınarak formüle edilmiş devam mamaları kullanın.

* Yenidoğan döneminden itibaren bebeğinizin aşılarını zamanında ve düzenli olarak yaptırın.

* Bebeğinizi aşırı hijyenik ortamda büyütmeyin.

* Düzgün ve dengeli beslemeye özen gösterin.

* Bebeğinizin uykusunu almasına dikkat edin.

* Bebeğinizi mümkün olduğunca stresten uzak tutmaya çalışın.

* Doktor denetimi olmaksızın ilaç (özellikle antibiyotik) kullanmayın.

* Geçirilen her enfeksiyondan sonra, bebeğinizin bağışıklık sistemi yorgun düşer. Bu dönemlerde onun hastalıklardan korunmasına daha fazla özen gösterin.

* Kış aylarında, sıcak soğuk farkının arttığı dönemlerde ve stres dönemlerinde önlemleri arttırın.

* Doktor bilgisi dahilinde bağışıklık sistemini güçlendiren doğal ürünler ve vitaminleri takviye amaçlı kullanabilirsiniz.

“BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ” ile ilgili diğer konularımız için tıklayınız.

(Visited 37 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylanmamış)
Loading...
Latest Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.