Baş Ağrısını Geçiren Egzersizler

Baş ağrısı, ensenizden başlayıp kafanızın alt kısmına doğru ilerleyen ve gözlerinize kadar yayılan bir ağrıdır.

Migren, çoğunlukla ataklar halinde gelen bir baş ağrısıdır. Krizler bazen üç gün, üç gece devam eder. Kadınlarda daha fazla görülür.

Migren ve baş ağrısı üzerine yapılan araştırmalar sonucu, orta dereceli ayrobik egzersizlerin, baş ağrısının yoğunluğunu, sıklığını ve süresini azalttığı görülmüştür.

Egzersiz yapan kişilerin beyninde endorfin ve diğer kimyasalların artması sonucunda migren ataklarının azalır ve nedenleri zamanla en aza inebilir. Endorfin, vücutta ağrı mekanizmasını azaltabilen bir kimyasaldır.

Kafatasından omuzlara kadar uzanan kaslar genelde sertleşip kasılır. Bu kaslar kasıldığı zaman kafanızın arkasından başlayıp üzerine doğru çıkan sinirlerde şişme meydana gelebilir. Bunun sonucunda baş ağrısı kaçınılmaz olabilir.

Baş ağrısının nedeni her ne olursa olsun, bu kaslar gevşetildiğinde bir rahatlama olabilir.

Şimdi; sizi rahatlatacak ve baş ağrınızı geçirecek egzersizlere şöyle bir göz atalım.

Baş Ağrısını Geçiren Egzersizler :

Dilinizi Dışarı Çıkarın :

Bu 30 saniyelik yoga egzersizidir. Yüz kaslarınızda, boyun, çene ve şakaklarda biriken gerilimi rahatlatmak için birebir. Kan dolaşımını düzenleyeceği de kesin.

bas-agrisiÇene Kaslarınızı Rahatlatın :

Dudaklarınızı hafif aralayarak yumuşatın, burnunuzdan derin nefesler alıp ağzınızdan verin ve nefes aldığınızda karnınızın şiştiğini hissedin. Buna diyafram defesi de diyebilirsiniz. Hafifçe kafanızdaki kasları geri çekip bırakın. Sanki kulaklarınızı oynatmaya çalışıyormuşçasına…

Çömelin :

Basit bir çömelme hareketi. Omurganızı uzatarak sırtınızda bulunan sinirleri rahatlatabilir. Bu harekete kobranın yükselişi de denir. Çenenizi göğüslerinize değdirerek çömelin ve yavaşça kalkarken önce bacaklarınız düzelsin, sonra beliniz, sırtınız ve en sonda çene ve kafanız düzelsin. Böylece omurganız sanki bir kırbaç gibi dalgalansın. Çok rahatlayacaksınız.

Göğüslerinizi Şişirin ve Gerinin :

Kalkık omuzlar, içine kapanmış göğüs, düşmüş bir kafa. Bu pozisyon, vücudunuzda birçok probleme neden olabilir. Stres, depresyon, baş ağrısı, bel ve sırt ağrısı gibi.

Postürünüzü sık sık düzeltin ve göğsünüzü şişirerek omuzlarınızı indirip gerinin. Bu postür. stresinizi alacak ve daha iyi konsantre olmanızı sağlayacak.

Vücudunuzu Twist Edin :

Twist hareketi, iç organlarınızı sıkıştırarak onların toksik maddeleri atmalarına yardımcı olabilir. Aynı zamanda omurganızın etrafındaki kaslara masaj gibi gelir. Bunu masanızdan kalkmadan da gün içinde kolaylıkla yapabilirsiniz.

Ayaklara Masaj :

Bu küçük hareket aynı zamanda refleksoloji masajı da sayılabilir. Çünkü ayağınızın altında bulunan bazı noktalara baskı uyguladığınızda sizi rahatlatacak stresinizi ve gerginliğinizi alacaktır. Ayakkabılarınızı çıkarıp ayaklarınızın altına golf topu gibi ufak bir nesne yerleştirip ayağınızı üzerinde gezindirin. Daha etkili bir masaj için, ayağınızın sığabileceği bir kutuya meşe / bilye doldurup ayanızı ile üzerlerine basın.

”Baş Ağrısı” ile ilgili diğer konularımızı okumak isterseniz tıklayınız.

(Visited 90 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylanmamış)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.