Balgama Ne İyi Gelir?

Solunum sisteminin, ağızdan ve burundan başlayıp akciğerdeki hava keseciklerine kadar havayı ileten kısmın sürekli olarak nemli kalması gereklidir. Solunum sistemi, bu nemi sağlayabilmek için salgı üretir, bu salgılara, balgam denir.

Ancak, soğuk algınlığı, enfeksiyon hastalıkları, kirli hava, sigara dumanı bu salgı miktarını ve rengini değiştirir. Böyle bir durumda balgam rahatsızlık verir ve kişinin yaşam kalitesini altüst eder.

Balgam, öksürük ile atılmaya çalışılır. Ancak, bu durum oldukça zor ve zahmetli bir iştir. Böyle bir sıkıntısı olup, çare arayanlar için, doğal tedavi yöntemlerini araştırdık ve bu bilgileri sizlere aktarmak istiyoruz. Umarım faydalı olur, düşüncesi ile,

Balgam Sorunu ve Çözüm Önerileri :

Zencefil ve Bal : Yeteri kadar zencefil tozu bal ile homojen bir şekilde karıştırılır ve günde 2 yemek kaşığı kadar tüketilebilir.

Üzüm Suyu : 2 çorba kaşığı kadar üzüm suyu, 2 yemek kaşığı bal ile homojen bir şekilde karıştırılır. Bu karışım, günde 3 defa tüketilebilir.

Kekik Çayı : Kekik, çay şeklinde hazırlanır ve içilir. Eğer, tek başına tüketmekte zorluk yaşanıyorsa bal ve limon eklenerek tatlandırılabilir.

balgam6Kekik çayı, boğazı yumuşatarak, balgamı söktürecektir.

Nane Çayı : Çay gibi demlenip içilir.  Boğaz yumuşatıcı ve öksürüğü giderici etkisi vardır. Akciğerlerin temizlenmesine de yardımcı olmaktadır.

Anason Çayı :  Çay şeklinde kullanılabileceği gibi buharı da solunarak akciğerlerin yumuşamasını sağlayabilir. Balgam söktürür, göğüs tıkanıklığını açar.

Rezene Çayı: Kuru öksürük ve öksürüğe bağlı gelişen balgam için etkili bir çözümdür.

Limonlu Çay : Normal çayın ya da bitkisel çayların içine limon sıkılıp, sıcak bir şekilde içildiğinde, boğaz ve göğüs yumuşatır, balgamı söktürür.

Okaliptüs Çayı : Boğazı yumuşatır, öksürüğü geçirir, öksürüğe eşlik eden balgamı söktürür.

Meyan Kökü Çayı: Bronşit, astım ve üst solunum yolu ile alakalı gelişen hastalıklar için etkili bir şifa kaynağıdır.

Gargara : Normal sıcak suyun içine bir miktar tuz eklenerek, tuz eriyene kadar karıştırılır. Sonra bu karışım ile gargara yapılır.

Bu karışımlar boğazı ve ğöğsü yumuşatarak, balgam atılmasını kolaylaştıracaktır

(Visited 191 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylanmamış)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.