Balgam Söktürücü Bitki Çayları

Balgam, akciğerlerde ve alt solunum yollarında üretilen bir mukus türüdür ve bu bölgeleri nemli tutarak virüs gibi dış etkenlere karşı korumak için üretilir. Her gün belli bir miktarda üretildiğinde sorun oluşturmaz ama akciğerlerde gelişen enfeksiyonlar ya da alerjiler nedeniyle üretimi aşırı arttığında rahatsızlık verici olmaya başlar. Bu durumda öksürükle dışarı atılan balgamın rengi ve kıvamı pek çok hastalığın habercisi olabilir. Ayrıca sigara, çevre kirliliği, kuru hava ve bazı gıdaların tüketimi de balgamın oluşumunu tetikleyebilir.

Akciğerlerde birikip kalınlaşan balgam için öncelikle doktor tedavisi şarttır. Doktorunuzun uygun gördüğü reçeteli ilaçlarla tedavi edilerek balgamdan kurtulabilirsiniz.

Ancak; tehlikeli boyutlara varmasını önleyen doğal tedavi yolları vardır.
Bol sıvı almayı gerektiren balgam tedavisinde balgam kesinlikle yutulmamalıdır. Bunu yanı sıra, soğuk içecekler, süt ürünleri, sigara ve alkol, kirli dumanlı ortam, temizlik ürünleri balgam tedavisinde uzak durulması gereken önemli hususlardır.

kekik-çayiŞimdi, üst solunum yolların etkileyen hastalıkların bir belirtisi olan, öksürük ve balgam gibi şikayetleri ortadan kaldıran bitki çayları tarifi vermek istiyoruz.

Bu bitki çayları, hem, boğazı yumuşatarak, ciğerleri ve mide kaslarını zorlayan öksürüğü hafifletecek, hem de balgam ile birlikte enfeksiyonun vücuttan atılmasını sağlayacaktır.

Balgam Söktüren Bitki Çayları

Kekik Çayı : Kekik çayının asıl önemli özelliği ise balgam söktürücü olmasıdır. Balgam atımında zorlanan kişilere genellikle kekik çayı tavsiye edilir. Ayrıca öksürmeyi de azaltır. Kekik çayı tamamen doğal bir ürün olduğu için içerisine işlenmiş şeker yerine bir miktar bal koyarak tatlandırabilirsiniz. Böylece balın da acı tadıyla birlikte boğazınızdaki yumuşama durumu çok daha uzun bir süre boyunca etkisini sürdürecektir.

Tüketilmesinin hemen ardından etkilerini kısa bir sürede göstererek, boğazınızın yumuşamasını, midenizin rahatlamasını, ağrılarınızın azalmasını ve vücudun terlemesini arttırarak hastalığın ve mikropların daha kolay bir şekilde vücuttan atılmasını sağlar.

Nane Çayı : Balgam azaltıcı olarak tüketilebilen bitki çaylarından bir diğeri de nane çayıdır. Dolan ciğerler ve öksürük tedavisi için akla ilk gelen doğal bitki çaylarından biridir. Nane çayı tüketimi ile birlikte boğazınız yumuşayacak ve balgam atımı kolaylaşacaktır. Aynı zamanda öksürüğünüzde de belirli bir miktar azalma olacaktır.

Nane çayının buharını soluyarak da ciğerlerinizin açılmasına yardımcı olabilirsiniz.

Nane yağı ürününü kullanarak göğüs ve boğaz bölgesine hafifçe masaj yaparak, grip belirtilerini yani burun tıkanıklığı, öksürük gibi birtakım belirtileri de rahat bir şekilde ortadan kaldırma imkanı bulabilirsiniz.

Bu arada “İbrahim Saraçoğlunun Balgam Söktürücü Bitkisel Tedavisi” sini okuyabilirsiniz.

okaliptus1Okaliptüs Çayı : Okaliptüsün nefes açıcı özelliğinin yanı sıra balgam sökücü özelliği de mevcuttur.

Okaliptüs çayı, boğazı yumuşatır, öksürüğü hafifletir ve özellikle boğazda biriken balgamın atılmasına yardımcı olur.

Bir tencereye bir miktar su koyarak içerisine de bir miktar okaliptüs yaprağı atın ve kaynatın. Kaynama esnasında buharını soluyun ve solunum yollarınızda oluşan yumuşamayı hemen fark edeceksiniz.  Böylece balgam atımınız kolaylaşacaktır.

Meyan Kökü Çayı : Balgam söktürücü çaylar arasındadır.  Meyan kökü, iltihabı önler ve balgam söktürme konusunda inanılmaz faydalı bir bitkidir. Bronşit ve astım gibi solunum yolu hastalıkları için de oldukça faydalıdır.

Meyan kökünü aktarlarda kolaylıkla bulunabilir ve meyan kökü çayını da kolay bir şekilde hazırlayabilirsiniz.

Alacağınız meyan kökünü bir miktar suyun içerisine katarak kaynatmanız durumunda meyan kökü çayınızı kolaylıkla elde edebilir ve faydalarından yararlanabilirsiniz.

Rezene Çayı : Balgam atımını kolaylaştıran çaylardan biri de rezene çayıdır. Rezene çayı da aynı şekilde boğazın yumuşamasını sağlar. Bronşit hastalarında meydana gelen kuru öksürüğü de engeller.

Anason Çayı : Anason çayının buharını solumak ciğerleri yumuşatarak balgamın öksürükle vücuttan atılmasını hızlandırır.

Melekotu Kökü Çayı : Soğuk algınlığı, burun tıkanıklığı ve ateşi düşürmek için kullanılan bitkiler arasında yer alan melekotu kökü, akciğerleri ısıtan ve uyaran etkisiyle balgamın atılma sürecini hızlandırır.

 

(Visited 350 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 7 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.