Balgam Söktüren Bitkisel Tedaviler

Vücudumuz, solunum yollarında bulunan ince ve hassas dokuların temizlenmesi ve korunması için balgam  üretir. Balgam, oldukça rahatsız edici gibi görünse de aslında; vücutta hayati bir işlevi üstlenmiştir. Balgam, ağız, burun, sinüsler, boğaz, akciğerler için son derece faydalıdır. Balgam bu yüzeylerin yağlanmasına yardımcı olurken, istenmeyen maddelerin vücuda girmesini engellemek için bir filtre görevi görür.

Ancak; balgam fazla üretildiğinde göğüs hastalıkları ve çeşitli rahatsızlıklara yol açabilir.

Balgam, ağız, burun, sinüsler, boğaz, akciğerler gibi dokulardan sızan salgıların, kan suyunun, hücrelerin, çok defa da mikropların karışımından ibaret olup, öksürükle dışarı atılması gereken sümüksü bir maddedir. Öksürük balgamın dışarı atılması için vücudun verdiği bir tepkidir. Çocuklarda böyle bir tepki olmadığı için onlar balgamı kusarak dışarı atarlar.

Peki, vücut neden aşırı balgam üretir? Hangi durumlar, hangi hastalıklar veya hangi yiyecekler balgam oluşumunu artırır? Önce bu konuya bir açıklık getirmek isteriz.

Boğazda balgamın birikmesi genellikle, aşırı geniz akıntısı ile bağlantılıdır. Bu duruma sıklıkla alerjiler, grip ve soğuk algınlığı neden olmaktadır.

Balgam oluşumunun diğer nedenleri ise;

Boğaz enfeksiyonu, bademcik iltihabı, larenjit, mononükleoz, krup hastalığı, anksiyete, gebelik gibi rahatsızlıklar,

Sigara içmek, hava kirliliği, kimyasal uçucu maddeler,

balgam-sokturucu2Süt, yoğurt, tereyağı, peynir, dondurma ve soya ürünleridir. (Eğer, mevsimsel alerjiler veya üst solunum yolu enfeksiyonu yaşıyorsanız, kendinizi iyi hissedene kadar süt ve soya ürünlerinden uzak durmanız yerinde olur.)

Eğer, balgam rahatsız edecek derecede çoksa ve rengi değişmişse, bu durum, bir hastalığın belirtisidir. Bunun için, öncelikle, bir hekim tedavisi şarttır.

Balgamın altında yatan sebepler genelde viral olabileceği için antibiyotikler balgam tedavisinde kullanılmaz.

Bu arada, balgam yutulmamalıdır. Kağıt mendil veya peçeteye tükürülmeli ve atılmalıdır.

Balgam tedavisinde, balgamı atabilmek veya söktürebilmek için, iyi beslenmek, nemlendirme yöntemleri uygulamak ve istirahat etmek yerinde olur.

Bu arada sitemizde yer alan “İbrahim Saraçoğlu-Balgam Söktürücü Bitkisel Tedavi” makalemize göz atabilirsiniz.

Balgam atmak, oldukça zor bir durum olup, balgam atabilmek veya çıkarabilmek için bol sıvı almak faydalıdır. Hatta, şifalı bitkiler ile daha kolay balgam atabilirsiniz, diyor ve

Şimdi, balgam söktüren veya balgamın atılmasını kolaylaştıran bitkisel ev tedavilerini sizlere aktarmak istiyoruz.

Balgam Söktüren Bitkisel Ev Tedaviler :

Balgam Söktüren Zencefil ve Bal Tedavisi : Bir bardak suda, 100 gram taze zencefil kökünü kaynatın ve soğuduğunda için. Günde 2 bardak için.

Ayrıca, zencefil tozu ile balı karıştırın ve günde 2 kaşık halinde tüketin.

Balgam Söktüren Biber Tedavisi : Yarım çay kaşığı beyaz bibere, bir çorba kaşığı bal ekleyin ve 15 saniye mikrodalga fırında ısıtın. Sonra da bu karışımı tüketin. Günde 2 defa uygulayabilirsiniz.

Ayrıca, yarım limonun üzerine tuz ve karabiber serperek yiyin. Bu, balgamı kurutmaya yardımcı olacaktır.

balgam1Balgam Söktüren Soğan ve Limon Tedavisi : Soğan ve limonun suyunu çıkarın. Sonra, soğan ve limonun suyunu bir bardak suda 2 dakika kaynatın. Soğuyunca içine bal karıştırın ve için. Bu işlemi günde 3 kere tekrar edin.

Balgam Söktüren Üzüm Suyu Tedavisi : 2 yemek kaşığı üzüm suyuna, 2 yemek kaşığı bal karıştırın ve için. Bu tedaviyi, günde 3 kez olmak üzere bir hafta uygulayın.

Balgam Söktüren Limon Çayı Tedavisi : Limon çayı hazırlayın ve içine 2 çay kaşığı bal katarak için.

Balgam Söktüren Zerdeçal Tedavisi :  Sıcak bir bardak süte, yarım çay kaşığı karabiber, zerdeçal ekleyin. Sonra de 1 çay kaşığı bal ekleyin ve için. Bu tedaviyi, günde 2 kere uygulayın.

Balgam Söktüren Meyan Kökü Tedavisi : Bir bardak suda meyan kökünü kaynatın ve süzün. Sonra bu karışımı için. Bu tedaviyi günde 2 kez uygulayın.

Balgam Söktüren Kekik Yağı Tedavisi : Birkaç damla kekik yağı veya kekik kapsülü emmek balgam söktürür.

Balgam Söktüren Havuç Tedavisi : Havuç suyuna, bal karıştırın ve için. Bu tedaviyi 3 kere uygulayın.

Havuç, C vitamini kaynağı ve antioksidandır. Bağışıklık sistemini güçlendirir, öksürük ve balgam şikayetlerini hafifletir, astıma iyi gelir.

Balgam Söktüren Sarımsak Kireç Kürü : Bir bardak kaynamış suyun içine 3 limonun suyunu sıkın. Üzerine, 2 diş ezilmiş sarımsak, karanfil, yarım çay kaşığı karabiber, çok az tuz ekleyin ve karıştırın. Sonra da bu karışımı için.

Bu kür, balgam söktürür. Ayrıca, astım için de çok faydalıdır.

Balgam Söktüren Nane ve Okaliptüs Tedavisi : Bir miktar suda, nane ve okaliptüs yapraklarını 10 dakika kaynatın. Sonra ocaktan alın ve buharını soluyun.

Yaptığınız bu buğu, mukusları kurutacak, sinüsleri açacak ve balgamı söktürecektir.

Daha fazla bilgi edinmek için “Balgam Söktürücü Bitki Çayları” makalemize de göz atabilirsiniz.

Balgam Söktüren Gargara Tarifi : Sıcak suya bir yemek kaşığı tuz ekleyin ve eritin. Bu su ile gargara yapın. Gargara baya rahatlatacaktır.

(Visited 206 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 10 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.