Balgam Atmak için Ne Yapmak Gerekir?

Balgam, bir hastalık sonucu öksürükle birlikte dışarı atılan kıvamlı bir salgıdır.

Solunum yollarında oluşan balgam, çeşitli renklerde ve yoğunlukta değil ise, bu durum normaldir. Ancak, renginde ve yoğunluğunda farklılıklar gözlenirse, bu bir hastalığın habercisi olabilir.

Siyah ve gri renk balgam, fazla dumana maruz kalmak ve hava kirliğinden oluşan bir durum olup, balgamda kan oluşması ve renginin kırmızı olması, akciğerlerde meydana gelen bir hastalığı da işaret eder.

Balgam, özellikle, zatürree, bronşit ve tüberküloz gibi hastalıklardan kaynaklanabileceğini hatırlatıyor ve balgam tedavisinde öncelikle hekim tedavisi şart diyoruz.

Ancak, balgam tedavisinde, evde kendiniz neler yapabilirsiniz? Neler balgam atmanızı kolaylaştırır? Balgam söktüren veya balgam yapan şeyler neler olabilir? İşte bu konularda sizlere yardımcı olabilmek için bazı önerilerimiz olacak.

Balgam tedavisinde, öncelikle yapılması gereken, bol sıvı tüketmektir. Bunun yanı sıra, acılı ve baharatlı besinlerden, çok sıcak ve çok soğuk besinlerden bir süre uzak durmak temel kuraldır. Bunların haricinde,

balgamBalgamdan kurtulmak için;

* Sakız çiğneyerek balgamı eritebilir,

* Misvak kullanarak balgamı ortadan kaldırabilir,

* Şeker, tüketerek balgamı söktürebilir,

* Bal, helva, meyan kökü şurubu, limon şurubu,  tüketerek balgam ve öksürükten kurtulabilir,

* Zencefil, kaymak, tüketerek balgamı yumuşatabilir,

* Sorgun söğüdü tohumunun yağını kullanarak, yoğun balgamı söktürebilir,

* Sinameki ile balgam atılmasını kolaylaştırabilirsiniz.

* Ayrıca, çörek otu, hardal, kuru üzüm  de balgamı keser. Ancak, çörek otu, bir defasında 1.6 gram ve bir günde 6.4 gramdan fazla alınmamalıdır.

* Ebû Cehil karpuzu da balgamı şiddetle söktürür. Ama, zehirli olduğu için dikkatli tüketilmelidir. Etli kısmı fıstık içi ile yenilmeli. Tohumundan ve kabuğundan sakınmalıdır.

* Balık eti de balgam yaptığından, sirke de balgam için zararlı olduğundan bunlardan da uzak durmak gerekir.

(Visited 108 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 1 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.