Balayı Sistiti Nedir? Belirtileri Nelerdir? Balayı Sistiti Nasıl Tedavi Edilir? Balayı Sistitinden Korunmak için Ne Yapmalı?

Evlilikte ilk cinsel ilişki sonrasında ve takip eden balayı günleri içerisinde idrar yollarına iltihap ajanlarının bulaşması ile oluşan ve sistit şikayetleri ile seyreden tabloya “Balayı Sistiti” adı verilmektedir.

Bakterilerin enfeksiyona yol açması ile oluşur. En çok ‘E.Coli’ denen bir bakteri ile meydana gelir. Özellikle ilk cinsel ilişkilerini balayında yaşayan bayanlarda, uzayan ilişki süreleri ile birlikte vajinanın hemen önünde ona bitişik olarak yer, üretra olarak da bilinen dış idrar yolunun tahriş olmasıyla ortaya çıkar.

Cinsel ilişki sırasında,cinsel organlarda mevcut olan bakteriler idrar kanalına doğru yol alır. Cinsel ilişki ile zaten tahriş olmuş olan idrar kanalı da bakterilerin kolayca yerleşip üreyebilecekleri uygun ortamı hazırlar. İdrar kanalı içinde yerleşip üreyen bakteriler, 1-2 gün içinde hastalık semptomlarının ortaya çıkmasına neden olur

Balayı Sistitinin Belirtileri veya Şikayetleri :

İdrar yaparken yanma ve acıma hissi, sık ve ani idrara çıkma ihtiyacı, bulanık ve bazen pembemsi idrar rengi, karın alt bölgesinde ağrı hissi olarak ortaya çıkar. Bu belirtilerin olması balayı sistitini akla getirmektedir.

Tanı Nasıl Konur?

Basit bir idrar analizi ile tanı konulabilir. Artmış lökosit bulgusu ve bazen bakterilerin görülmesi, az miktarda kan hücresinin görülmesi beklenir. Burada dikkat edilmesi gereken husus, gerçek sistitten farklı olarak idrar analizi için ön akım idrarının alınmasıdır. Çünkü balayı sistitinde üretra denilen idrar kanalı içindeki enfeksiyon bulguları aranır, bu nedenle de ilk akla gelen idrar kısmı için analiz alınmasıdır.

Balayı Sistiti Tedavisi :

Tedavi gerektiren bir durumdur. Tedavi için uygun antibiyotik verilmelidir. Yapılacak idrar kültürü ve antibiyogram sonucuna göre üreyen bakteri ve bunu tedavi edecek antibiyotik belirlenmektedir. Bol miktarda su içilmesi de tedavide yardımcıdır.

Balayı Sistitine Karşı Çiftler Nasıl Önlem Almalıdır?

Yeni evli bayan cinsel ilişki öncesi ve sonrasında idrara çıkılmalı, bakterilerin dışarıya atılması sağlanmalıdır. Ayrıca bayanların bu riskli dönemde bol su ve sıvı almaları da önleyici bir tedbirdir. Cinsel ilişki sonrası da temizlik ihmal edilmemelidir. Su bazlı kayganlaştırıcılar kullanılarak olası idrar kanalı tahrişi engellenebilir ve böylece balayı sistiti riski azaltılabilir.

Tüm bu önlemlere rağmen balayı sistiti yine de olabilir, bu durumda üroloğa danışmak ve tedavi önerilerine uymak iyileşmek için çok önemlidir.

SİSTİT ile ilgili diğer konularımız için tıklayınız.

HASTALIKLAR ile ilgili diğer konularımız için tıklayınız.

(Visited 51 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 1 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.