Bahar Yorgunluğundan Kurtulmanın Yolları

Bahar aylarında sıklıkla yaşadığımız, baş ağrısı, halsizlik ve yorgunlukların temel sebebi havanın yavaş yavaş ısınmasıdır. Hiçbir şey yapmak istemeyen bedeniniz bu dönemde sürekli olarak uyumak ister. Ayrıca kas, sırt, boyun ve eklem ağrıları da sıklıkla görülür.

Bu makalemizde bahar yorgunluğundan kurtulmak için neler yapmanız, neler yemeniz, nelerden uzak durmanız gerekir bu konuda sizleri bilgilendirmek istiyoruz.

Bahar Yorgunluğundan Kurtulmak için :

Hayat tarzınızda ufak değişiklikler yapın.

* Akşam yatmadan önce ve sabah kalkınca odanızı mutlaka havalandırın. Oksijen sizi daha enerjik kılabilir.

* Akşamları yatmadan önce sizi rahatlatacak bir kitap okuyabilirsiniz.

* Düzenli uyku saatleri belirlemeli ve bu saatlere göre sadık kalmalısınız. Yeterli uyku gün boyunca enerjik kalmanıza yardım edecektir. Günde 7 – 8 saat uyumaya çalışmalısınız.

* Haftada en az 3 gün yapacağınız tempolu yürüyüşler ve aktif yaşam tarzını benimsemekte yine yorgunluğa karşı sizi koruyacaktır. Bu yürüyüşleri açık havada yapmanızı tavsiye edebiliriz.

* Bazı gevşeme egzersizlerini öğrenmekte yine rahatlatıcı etki gösterecektir.

* Sabahları ılık bir duş almak sizi dinçleştirebilir.

Bol su için.

* Günde 2.5 – 3 litre su tüketmelisiniz.

Bağışıklığınızı kuvvetlendirin.

bahar* Bahar yorgunluğundan korunmak için, bağışıklık sisteminizi güçlendirecek besinlere beslenmenizde özellikle yer vermelisiniz. Bağışıklık sisteminizi güçlendirebilecek besinlerin başında prebiyotik yoğurtları sayabiliriz.

Beslenmenize dikkat edin.

* Sebze ve meyve tüketiminizi artırın. Sebze ve meyveler C vitamini açısından zengin besinlerdir. Mandalina, kivi, kuşburnu, karpuz, ve portakal gibi meyvelerle, ıspanak, pazı, sivribiber, brokoli, Brüksel lahanası gibi yeşil yapraklı sebzelerin tüketimini artırın.

* Geceleri yağlı ve çok miktarda yemek yememeye özen gösterin.

* Kafeinli içecekleri azaltın. Kahve, çay, soğuk içecekler, kakao ve benzerleri gibi kafeinli içecekler yerine bitkisel çayları rahatlatıcı etkilerinden de yararlanmak için tercih edebilirsiniz.

* Sigara tüketiyorsanız C vitamini alımınızı içmeyen birine göre 2 kat daha fazla olacak şekilde ayarlamalısınız. Alkol rahatlatır, düşüncesiyle alkol tüketmeyin. Alkol tüketiminizi mümkün olduğunca sınırlandırın.

* Beyin performansı için en önemli öğün olan kahvaltıyı kesinlikle atlamayın. Az az, sık sık yemek yemeği tercih etmeliyiz.

* Beyaz rafine edilmiş besinler yerine tam buğday, çavdar, kepek gibi rafine edilmemiş tahılları tercih edebilirsiniz.

* Antioksidan vitamin ve mineraller, vücuttan metabolizma sonucu oluşan zararlı maddelerin atılmasına yardımcı olur. Antioksidan vitaminler A, C, E vitaminleri, antioksidan mineraller ise selenyum ve çinkodur.

* Günde 3 porsiyon meyve tüketmeyi hedefleyin. Kabuğu ile yenilebilen meyveleri kabukları ile tüketin.

* Yeşil salata ve havuç sofralarınızın vazgeçilmezi olsun. Yaban mersini antioksidan kapasitesi nedeniyle çok iyi bir ara öğün alternatifi olabilir.

* Kefir ve prebiyotik yoğurtlar tüketmek sindirim sisteminizi ve dolayısıyla bağışıklık sisteminizi destekler. Ananaslı yoğurt vücutta oluşan ödemi atmadan lezzetli bir alternatif olarak denenebilir.

“Bahar Yorgunluğu Neden Olur? Bahar Yorgunluğu Nasıl Atılır? bu konumuzu okumak için tıklayınız.

“Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Yiyecekler” bu konumuzu okumak için tıklayınız.

(Visited 29 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylanmamış)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.