Bahar Yorgunluğuna İyi Gelen Bitki Çayları

Bahar aylarının gelmesi ile ortaya çıkan bu yorgunluk, genellikle, birkaç hafta etki göstermektedir. Mevsim değişimleri sırasında ortaya çıkan iyon dengesi, hava şartlarında yaşanan farklılıklar, ısı ve nem değişiklikleri bahar yorgunluğunun temel sebepleri arasında yer alır.

Bahar yorgunluğu, çoğunlukla,büyük şehirlerde ve şehrin stres hayatının yoğun olduğu bölgelerde görülmektedir. Yapılan araştırmalarda, havaların ısınmasıyla birlikte buharlaşan su, nem ve elektrik yükünü artırmaktadır. Bu değişim insan vücudu üzerinde farklı etkiler yaratmaktadır. Bunları, yorgunluk, halsizlik, eklem ağrıları, elini kolu kaldıramama olarak sıralayabiliriz.

Bahar Yorgunluğunu Geçiren Bitki Çayları :

Melisa Çayı : Antiseptik özelliği olan melisa çayının bahar aylarında düzensiz uyku problemi olan kişiler tarafından tüketilmesi gerektiği bilinmektedir. Günde bir kupa yeterli düzeydedir. Ayrıca hazmı kolaylaştıran, mideyi rahatlatan ve gaz sıkıntısı çekmenizi engelleyen melisa çayı tüketerek bahar yorgunluğu yaşama riskinizi azaltabilirsiniz.

melisa-cayiYeşil Çay : Sağlıklı içecekler içerisinde en iyilerden olan yeşil çay, özellikle bahar aylarında günde iki kupa tüketilebilir. Gün içerisinde tüketilmesi önerilen yeşil çay hem metabolizmanızın hızlanmasını sağlayacak hem de bağışıklık sisteminizin daha güçlü olmasını sağlayacaktır.

Ihlamur : Bahar aylarında baş ağrısı çeken bireyler için birebir olan ıhlamur, mide salgısını azaltarak besinlerin hazmını da kolaylaştırmaktadır. Gün içerisinde 1-2 kupa ıhlamur tüketmelisiniz.

Papatya : Gaz giderici etkisi olan papatya çayı, özellikle mide ağrısı ve sindirim sıkıntısı çeken bireylerin tüketmesi gereken bir içecektir. Bahar yorgunluğu ve düzensiz yaşam nedeni ile kabızlık sıkıntısı çeken bireyler günde bir kupa papatya çayı içmesi gerekmektedir.

Bu içeceklere ek olarak tüketeceğiniz bazı besinlerde bahar yorgunluğunu daha rahat atlatmanızı sağlayacaktır. Özellikle bezelye, bakla, fasulye, elma, muz, siyah kuru üzüm ve gün kurusu tüketimi keyifli bahar ayları için şarttır.

“Bahar Yorgunluğu Neden Olur? Bahar Yorgunluğu Nasıl Atılır?” bu konumuzu okumak için tıklayınız.

“Bahar Yorgunluğundan Kurtulmanın Yolları” bu konumuzu okumak için tıklayınız.

(Visited 113 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylanmamış)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.