Bahar Yorgunluğu Neden Olur? Bahar Yorgunluğu Nasıl Atılır?

Bahar yorgunluğu, havadaki elektrik yükünün, buna bağlı olarak pozitif ve negatif yüklü iyon artışının sinirleri etkileyerek stres seviyesini yukarılara çekmesi sonucu ortaya çıkabiliyor.

Aynı zamanda metabolizmadaki hormonal değişimden de kaynaklanabiliyor.

Alkol, çevre kirliliği, stres, aşırı kafein, sigara, düzensiz beslenme de bahar yorgunluğunu tetikleyen diğer etkenlerdir.

Ancak; bu saydığımız  bu etkenlere eğer, dikkat edilmez ise, yorgunluk ve halsizliğin yanı sıra, mide ekşimesi, mide yanması, konsantrasyon bozukluğu, tansiyon yüksekliği, adale ağrıları gibi pek çok farklı rahatsızlıklar da ortaya çıkabilir.

Yani, kısacası, bahar yorgunluğu deyip hafife almamak gerekir. Önlem almalı, kolay atlatmanın yolları aranmalıdır. Bu konuda beslenmenin önemi büyük diyor ve bahar yogunluğunu kolay atlatmanın yollarını sizlere aktarmak istiyoruz.

Bahar Yorgunluğunu Kolay Atlatmak için :

* Yeterli ve dengeli beslenin. Tek tip beslenmeden uzak durun. Örneğin; güne mutlaka kahvaltı ile başlayın ve kahvaltıda hafif besinler seçin, öğününüzde tavuklu (ızgara ) salata, ayran ve 1 dilim tam buğday ekmeği ile besin çeşitliliği sağlayabilirsiniz.

* Yemeklerinizi az az, sık sık, 3 ana 3 ara öğün şeklinde tüketin. Düzensiz tüketilen öğünler, uzun süren açlıklar kan şekerinin dengesiz düşmesine ve yükselmesine neden olabileceği için bahar yorgunluğu belirtilerini artırabilir.

* Yürüyüş yapın : Her gün en az 30 dakika tempolu yürüyüşler yapın.

bahar1Öğlen ve akşam öğünlerine dikkat edin : Öğle öğünlerinizde et ağırlıklı, akşam öğünlerinde ise daha hafif olması için sebze ağırlıklı beslenin.

* Bol su için : Mevsimsel değişime bağlı dolaşım problemleri yaşamamak için bol bol su tüketin. Günde en az 2 litre su için. Bu sayede hem dolaşım sisteminizi daha düzenli hale sokarsınız hem de toksinlerden kurtulmanız kolaylaşır.

* İçeceklere dikkat edin : Gün içerisinde yorgunluğu atmak, uyanık kalmak için sıkça tükettiğimiz çay, kahve gibi kafeinli içeceklerin miktarına dikkat edin.

Fazla miktarlarda alınan kafein, kalp çarpıntısına ve vücutta su kaybına neden olabileceği için özellikle mevsim değişikliğindeki sıkıntıları tetiklememek adına kafein alımını en aza indirmeye çalışın. Çay, kahve, asitli içecekler gibi kafeinli içecekler yerine, günde, 2 fincan yeşil çay, melisa çayı gibi bitki çayları tüketebilirsiniz.

* Yeterli ve düzenli C vitamini alın. Bunun için de özellikle meyve ve sebze tüketimini artırın. Brokoli, ıspanak, yeşilbiber, kivi, maydanoz, portakal gibi besinlerden faydalanabilirsiniz.

* Uykunuza önem verin. Çünkü uykusuzluk ya da düzensiz uyku kendinizi daha yorgun ve bitkin hissetmenize neden olur. Bu nedenle her gün 6-8 saat uyumaya özen gösterin.

* Çinko ve magnezyum alın : Çinko, magnezyum yorgunluğu azaltır. Bu yüzden hergün 2 adet ceviz, 6-7 adet fındık ve 1 küçük boy muz tüketin.

* Tatlı, hamurlu ve nişastalı besinlerden uzak durun. Bu besinler kan şekerini hızlı arttırıp hızlıca düşürür. İçerisinde bolca B vitamini bulunan ve kan şekerini iyi ayarlayan kepekli pirinç, kepekli makarna, esmer ekmek gibi glisemik indeksi düşük, posalı besinler tüketmenizde fayda var.

“Halsizlik Nasıl Giderilir? Halsizlik Nasıl Geçer?” bu konumuzu okumak için tıklayınız.

“Elif Güveloğlu-Kronik Yorgunluk için Bitkisel Çözüm” bu konumuzu okumak için tıklayınız.

(Visited 31 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 1 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.