Bağışıklık Sisteminin Zayıfladığını Nasıl Anlarız?

Bağışıklık sistemimiz, vücudumuzun kendisini, virüslerden, bakterilerden ve pek çok türdeki hastalıktan korumak için kullandığı mekanizmadır.

Bağışıklık sisteminiz bazen belirli nedenlerden dolayı zayıflar. Bu nedenlere kötü beslenme, alkol sigara kullanma, hareketsizlik, hava kirliliği, uyku düzensizliği, stres veya bir tür hastalık dahil olabilir. Bunların her biri bağışıklık sisteminizin temel işlevlerini yerine getirmesine engel olabilir.

Peki; bağışıklık sistemimizin zayıf olduğunu nasıl anlarız?

İşte; Bağışıklığın Düştüğünü veya Çöktüğünü Gösteren Belirtiler;

Yorgunluk
Gün içinde sıkı bir koşturma temposundan sonra kendinizi yorgun hissetmeniz normaldir, bunda bir sorun yok. Ancak çok normal aktivitelerde bile önünü alamadığınız bir şekilde yorgun hissediyorsanız bu bağışıklık sisteminizin zayıfladığının bir göstergesi olabilir. Kuvvetlendirmek için hemen kendinize bakmalı ve enerjinizi arttırmalısınız.

İltihaplanma
Vücutta yaşanan sık iltihaplanmalar vücudun kendini koruyamadığının işaretidir. Zira bağışıklık sisteminiz mikroplarla ve virüslerle iyi savaşamıyor demektir. Eğer kronik iltihap sorunları yaşıyorsanız bağışıklık sisteminizi güçlendirecek önlemleri bir an önce almalısınız.

gripSık sık grip olmak
Grip insanoğlunun en sık karşılaştığı en basit viral hastalıklardan biridir. Çok eski zamanlardan beri vücudumuzun tanıdığı bu virüsle mücadele etmeyi bu nedenle çok iyi biliriz. Ancak vücudunuz grip virüsüyle mücadelede başarılı olamıyor ve gribiniz sık sık tekrarlıyorsa bu durum bağışıklığınızın düştüğüne işaret olabilir. Bu durumu ciddiye alın ve bağışıklığınızı kuvvetlendirin.

Alerji olmak
Alerjik reaksiyonlar da tıpkı grip gibi vücudun kolayca üstesinden gelebileceği durumlardır. Ancak en ufak bir durumda bile vücudunuz alerjik reaksiyon veriyorsa ve bu durum kronikleşmeye doğru gidiyorsa anlayın ki bağışıklık sisteminiz sizi koruyacak kadar kuvvetli değil.

Uçuk çıkarmak
Düşük bağışıklığın en belirgin özelliklerinden biri de vücut mukozalarında oluşan iltihabi durumlardır. Bu nedenle hastalığa yenildiğimiz ilk anda dudağımızda bir uçuk fırlar ya da ağzımın içinde yaralar çıkar. Eğer durduk yere uçuk çıkarmaya başladıysanız bu durum düşmüş bağışıklık sisteminizden kaynaklanıyor olabilir.

Saç dökülmesi ve kuru cilt
Bağışıklık sistemi vücudun tüm sistemlerinden sorumludur. Saçlarınızın sağlığından cildinizin nemine hepsine o bakar. Ve bağışıklık sisteminizdeki bir zayıflama bu kontrolün kaybı anlamına geldiğinde cilt problemleriniz artar ve saç dökülmeniz artabilir.

(Visited 47 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 3 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.