Bağışıklık Sistemini Güçlendirmenin Yolları

Bağışıklık sistemimiz, vücudumuza girebilen ve bize zarar verebilen bazı dış maddelere karşı korumamızdır. Diğer bir değişle, bizim “bağışıklık tepkimizdir”. Bağışıklık sistemimiz vücudumuzun işletim sistemidir.

Tüm organlarımızın tam randımanlı ve sağlıklı çalışabilmesi için güçlü olması şarttır. Bu nedenle koruma kalkanımız olan bağışıklık sistemimizi güçlü tutmalı ve gücümüzün düştüğünü anladığımız anlarda hemen müdahale etmeliyiz.

Makalemizde; vücudu hastalıklara karşı koruyan ve kendi kendine tedavi edebilme yeteneğini sağlayan Bağışıklık sistemini güçlendirmenin yollarını sizlere anlatmaya çalışacağız.

Daha güçlü ve hastalıksız vücuda erişmenin yollarını şöyle aktarabiliriz…

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için;

Sigara içmeyin ve içilen ortamdan kaçın.
Dünyanın en tehlikeli maddelerinden biri şeker diğeri ise sigaradır. Kanserli hücreleri besleyen şeker ile kanserli hücreleri çoğaltan sigara neredeyse aynı gruptadır diyebiliriz. Sigara ile çekilen dumanın içerisindeki zehirli gazlar, bağışıklık sisteminin en önemli organlarından biri olan bademciğin deformesine sebep olur.

Stresten uzak ve mutlu bir hayat yaşayın.
Vücut stres haline girdiğinde adrenalin ve kortizol adındaki bir çok hormon salgılamaya başlar. Stres hormonları beyindeki timus bezinin gerilemesine yol açar ve bağışıklık sistemi üzerinde baskılar artar. Bundan sonra kişiye bağlı hastalıklar ortaya çıkmaya başlar. Kanser hastalarının neden stresten vazgeçmesi gerektiğinin de sebebi budur. Kişi ne kadar huzurlu ise hastalıklar o kadar uzak olur.

yesil-sebzeGünde en az 3 porsiyon yeşil sebze tüketin.
Neredeyse artık meyve ve sebze tüketimi yok denecek kadar az seviyelere düşmeye başladı. Halbuki bağışıklık sisteminin dinç kalması alınan vitamin ve minerallere bağlıdır. Günlük lifli sebze ve meyve tüketimi hasta olma riskini de azaltır. Fakat unutulmaması gereken mevsiminde çıkan meyve ve sebzeleri tüketmek gerekir. Mevsimi gelmeden yada mevsim dışında tüketilen her sebze yada meyve size hastalık olarak geri dönebilir.

Günde en az 1 porsiyon probiyotik yoğurt yiyin.
Bağışıklık sisteminin en ufak savaşçıları probiyotikler hakkında dışkı üretmeye yarar deniliyordu. Halbuki bağırsaklar beyinden sonra gelen 2. kontrol merkezlerinden biridir. Bağırsaklar düzgün çalışmadığında vücutta birşeyler kötü gidiyor demektir. Bağırsakların güçlü ve işini iyi yapılması Probiyotiklere bağlıdır. Probiyotikler bağırsakta yaşayan milyonlarca yararlı bakterilere verilen addır.

Probiyotikler zararlı bakterilerin üremelerini engelleyerek, Bağışıklık sisteminin dengesini sağlar. Son zamanlarda yapılan araştırmalar Alerji ve Otoimmün hastalık denilen bağışıklık sistemi hastalıklarının sebebinin probiyotiklerin yetersiz olduğu insanlarda olduğu görüldü. Romatoid artrit gibi hastalalıklarda özellikle Probiyotik bakterilerin yapılarındaki bozulmalardan kaynaklı olduğu da görüldü. Kanser yapan maddelerin toksik etkilerini önleyerek, kanserli hücrelerin kendi kendine yok etmesini sağlarlar.

Nezle, grip, zatürre, bronşit, alerjik hastalıklar, egzama ve mantar gibi bir çok hastalığın kaynağında da probiyotik eksikliği görülmektedir.

Probiyotik bu kadar önemli iken, probiyotik içerikli yoğurt her gün yenmesi gereken gıdalardan olmalı.  Yalnız burada belirtmemiz gerekir, yoğurt, fabrikasyon değil, evde kendinizin yapacağı doğal ev yoğurdu   olmalıdır.

Günde en az 2 litre su için.
Su tüketilmediğinde bağışıklık sistemi adeta yerlerde sürünür. Normal vücut ağırlığında kadınların en azından günlük 2, erkeklerde ise en az 2.5 litre su içilmesi gerekmektedir.

suYemeklerden önce ve sonra olmak üzere, su alımını düzenli yapıp, bir anda 2 litre yada 1 litre içerek böbreklerine eziyet etmeyin. Özellikle su içerken kesinlikle ayakta olmayın. Oturur vaziyette iken içilen su mide de dinlenir ve yavaş yavaş böbreklere gider. Diğer türlü midenin ayakta pozisyonu ile içilen su midenin barındıracağı alandan taşarak böbreklere gider. Bu böbreklerin daha fazla çalışıp, yorulmasına neden olan sorunlardan biridir.

Öğünleri atlamayın ve yemeklerinizi düzenli yiyin.
Öğünlerin 3’üde çok önemlidir. Temelde 3 öğün midenizin düzgün çalışması açısından en iyi zamanlardır. Sabah kahvaltısını 00:07-08’de yapan biri için 12:00 ile 13:00 arasında öğlen yemek yemesi, 19:00 ile 20:00 arasında akşam yemeği yemesi gayet normaldir.

Öğün atlamak yada tek öğüne düşmek gibi hatalar yapmayın. Ölçülü, düzenli, dengeli ve yavaş yavaş yenen yemekler bağışıklık sisteminin dengelenmesini sağlayan ciddi etkenlerdendir.

Şekerden ve alkolden özellikle uzak durun.

Alkol 2. kontrol merkezi bağırsaklardaki yararlı bakterilerin düşmanıdır. Şeker ise sigara ve alkolden daha zararlı en tehlikeli besindir. Şeker olan hazır gıda yada içeceklerden kaçınmanız gerekir.

Şeker, kanserli hücreleri besler ve çok tehlikelidir. Şeker, besinlerin en tehlikelisidir.

Fazla kilolardan kurtulun. Obezite bağışıklık sistemini zayıflatır.
Bağışıklık Sisteminin dengesini bozan ciddi bir sorundur. Beden Kitle İndeksine göre, aşırı kilo yada obez kişilerin fazla kilolarını atması gerekir. Eğer şişmansanız ve sık sık bir şeylerden şikayet ediyorsanız yada hasta oluyorsanız, bağışıklık sisteminde sorun var demektir.

uyku1Gecede en fazla 7 ile 8 saat arası uyuyun.
Beyin 1. kontrol noktasıdır ve sağlam bir beyne sahip olmak için düzenli uykudan asla vazgeçmeyin.

Haftada en az 3 gün, günde ise 1 saat spor yapın. Hareketli yaşayın.
Yemeklerden en az 2 saat geçtikten sonra spor yapın. Çünkü mide alınan besinleri hazmetme süresi 2 saat kadar sürmektedir. Kalp ve Damar sağlığından tutun, kemik ve eklem, beyinsel hastalıklara kadar günde 1 saat tempolu yürümenin faydası artık apaçık ortada. Yaşlanmayı beklemeyin ve günde en kötüsü 1 saat tempolu yürümek yada koşmak, daha da iyisi, fitness yapmak bağışıklık sistemini ayakta tutmaya yetecektir.

Yalnız kalmayın, sevdiklerinizi arayın, akrabalarınızın hatırını sorun. Birilerine yardım edin.
Mutlu ve olumlu olmak, ruh sağlığını düzenler, ruh sağlığı düzgün insanların bağışıklık sistemleri güçlü olur.

Yalnız yaşayan insanların, kalabalık yaşayan kişilere göre, daha çok hasta oldukları belirlenmiştir. Yalnız kalmak, çaresizliğe düşmek yada umudu yitirmek, bağışıklık sistemini çökertir. Etrafınızı sevdiğiniz kişilerden bir ağ yapın, fiziksel olmasa bile sanal olarak akraba ve dostlarınızla iletişimi kesmeyin.

(Visited 52 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 2 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.