Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler

Bağışıklık sistemi, vücudu hastalıklara karşı koruyan,  bakteri, virüs  ve tümör hücrelerini tanıyıp onları yok eden işleyişlerin tümüdür.

Tekrarlayan veya kronik enfeksiyonlar, sadece, bağışıklık sisteminin zayıfladığı durumlarda ortaya çıkar. Zayıf  bir bağışıklık sistemi, enfeksiyona yol açar. Enfeksiyon bağışıklık sisteminde hasara neden olur. Bu da vücut direncini daha da zayıflatır.

Düşük bağışıklığın en önemli sebebi besin yetersizliğidir. Günlük beslenmede, çok fazla şekere yer verilmesi, obezite, alkol tüketimi gibi çeşitli nedenler bağışıklık sisteminin işlevini azaltır. Yeterli protein alımı ise, bağışıklık sisteminin işlevini güçlendirir. Ama, fazla protein alımı da  bağışıklık sistemini olumsuz yönde etkiler.

Vücuda alınan besinler, enerji için, oksijenle yandığında, serbest radikaller yani oksijen içeren son ürünler oluşur.

Serbest radikaller, hücre ve dokularda çoğaldığında DNA yapısında hasara neden olur. Ayrıca, sigara, hava kirliliği, radyasyon gibi nedenlerle de serbest radikaller artar. Artış durumunda, kanser, kalp-damar hastalıkları, artritler gibi sağlık sorunları oluşur.

antioksidan1Besinlerle birlikte aldığımız antioksidanlar, vücuttaki serbest radikallere karşı savaşırlar. Serbest radikallerin yarattığı olumsuz etkileri önlemek veya etkisini en aza indirmek için ise, yeterli miktarda antioksidan tüketilmelidir.

Bağışıklığı Güçlendiren Antioksidanlar :

Brokoli : İçerdiği sulforan maddesi ile antioksidan aktivite gösterir ve bağışıklık sistemini uyarır. C vitamini ve E vitamini bir arada içerdiği için bağışıklığı kuvvetlendirir.

Yağlı Balıklar : Somon, sardalye gibi yağlı balıklar vücutta iltihapları önler. Mikroplarla savaşarak bağışıklığı yükseltir.

Portakal : C vitamininin en zengin kaynağı, diğer turunçgillerle birlikte kışın en favori meyvelerinin başında gelir.

Yeşil Çay : En önemli bitkisel antioksidandır. Kateşin ve polifenol içerdiği için bağışıklık sistemi üzerinde çok etkilidir. Hatta grip virüsünün vücutta yayılmasını önlediği saptanmıştır.

Yumurta : A vitamini ve betakarotenden zengin beslenme, iyi kaynaklı protein alımı ve yeterli çinko almak bağışıklık sistemini güçlendirmek için başlıca ilkelerdir. İşte bu üç ilkeyi de fazlasıyla içinde barındıran besin ise; yumurta.

Bal Kabağı : C vitamini ve E vitamini zengini, demir, potasyum gibi mineraller ve antioksidanlar içerir. Bağışıklık sistemindeki görevli hücreleri güçlendirir.

antioksidan1Taze Kırmızı Biber : İçindeki C vitamini ve Beta karoten gibi vitaminler ve diğer fitokimyasallar,  bağışıklık sistemini güçlendirir. Çok az sebzede olan E vitaminini de içerir.

Ispanak : Bağışıklık sistemi için süper bir besindir. A,B,C,E vitaminleri, kalsiyum, magnezyum, quarcetin hepsi bir arada bulunur. Enfeksiyonları önleyip, bağışıklığı güçlendirir.

Domates : Bağışıklık için süper bir besindir. Serbest radikaller, kalp damar hastalıkları ve  kanser ile savaşır. Yalnız, domatesi mevsiminde tüketmeniz gerekir.

Yoğurt : Probiyotikler, zararlı bakterileri yok ederek, bağışıklık sistemini güçlendirir.  Aynı zamanda doğal antibiyotik görevi yapıp bağırsak sistemini korur.

 

 

(Visited 40 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 3 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.