Bağışıklık Sistemi Nedir? Bağışıklık Sistemi Neden Zayıf Düşer? Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlü Tutulur?

Bağışıklık sistemi, vücudu hastalıklara karşı koruyan, patojen (bakteri, virüs vb.) ve tümör hücrelerini tanıyıp onları yok eden işleyişlerin tümüdür. Bağışıklık sisteminin desteklenmesi ve güçlendirilmesi, hastalıklara karşı direnç kazanmak ve soğuk algınlığı, grip ve kanserden etkilenme olasılığını azaltmak için önemlidir.

Tekrarlayan hastalıklar ya da kronik enfeksiyonlar sadece bağışıklık sisteminin zayıfladığı durumlarda ortaya çıkar. Zayıf bir bağışıklık sistemi enfeksiyona yol açar, enfeksiyon ise bağışıklık sisteminde hasara neden olur. Bu durum da  vücut direncini daha da zayıflatır.

Düşük bağışıklık işlevinin en yaygın nedeni, besin yetersizliğidir. Günlük beslenmede çok fazla şekere yer verilmesi, obezite, alkol tüketimi gibi çeşitli nedenler bağışıklık sisteminin işlevini azaltır. Yeterli protein alımı, en iyi düzeyde bağışıklık işlevi için şarttır. Fakat fazlası yine bağışıklık sistemini olumsuz yönde etkiler.

bagisiklikVücuda alınan besinler, enerji için oksijenle yandığında serbest radikaller yani oksijen içeren son ürünleri oluşturur. Serbest radikaller ise, hücre ve dokularda çoğaldığında DNA yapısında hasara neden olur. Ayrıca, sigara, hava kirliliği, radyasyon gibi nedenlerle de serbest radikaller artar. Artış durumunda kanser, kalp-damar hastalıkları, artritler gibi sağlık sorunları oluşur.

Ancak; besinlerle birlikte aldığımız antioksidanlar vücuttaki serbest radikallere karşı savaşırlar.

Serbest radikallerin yarattığı olumsuz etkinin önlenmesi ve etkisinin en aza indirilmesi için yeterli miktarda antioksidan tüketmek gerekir.

Ve eğer, bağışıklık sistemimizi güçlü tutmak istiyorsak; uykumuza, aktivitemize, stresimize ama özellikle de beslenmenize özen göstermemiz gerekir, diyebiliriz.

Beslenme olarak; yeterli protein almaya (et ürünleri, süt ürünleri, yumurta) özen göstermeli, A, C, B6 ve E vitamininden zengin bir beslenme planı oluşturulmalıdır.

Bunun için, daha çok sebze, meyve, bakliyat, tahıl ürünü çeşidi yemeye çalışılmalı. Ayrıca demir, çinko ve selenyum eksikliklerinden korunulmalı. Yağ seçiminde dikkatli olmalı, Omega–3 yağlarından zengin yiyecekleri (balık, ceviz, keten tohumu, semizotu) tüketmeli. Zeytinyağına öncelik vermeli, Omega–6 yüklü diğer bitkisel yağları daha az tercih etmeli.

(Visited 31 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 3 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.