Bağışıklığı Güçlendirmek için Neler Tüketilmeli?

Daha çok mevsim değişmelerinde rastlanan, soğuk algınlığı, grip  gibi rahatsızlıklar günlük yaşantımızı olumsuz yönde etkilemekte. Kendini ise, yüksek ateş, boğaz, baş ve eklem ağrısı, öksürük, halsizlik, üşüme hatta bazı kişilerde kusma ve ishal şeklinde göstermektedir.

Böyle durumlar için, bizi hastalıklardan koruyan, bakteri ve virüslerle savaşan bağışıklık sisteminin güçlü olması gerekir. Bağışıklık sistemimizin güçlü olması için ise bolca antioksidan içeren gıdalar, yeterince protein alınması gerekir.

Bu makalemizde; bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesi için neler tüketilmeli, nelerden uzak durulmalı, bu konuya değinmek istiyoruz.

Bağışıklığı Kuvvetlendirmek için :

Su tüketin : Vücudumuzun her zaman suya ihtiyacı vardır. Özellikle gripten etkilenmemek için günde 2,5 litre su içilmeli. Hatta suyun içerisine limon ve zencefil ekleyerek tüketin.

Yeterli protein alın: Metabolizmamızın ve kas dokumuzun çalışması, dokuların onarımı, bağışıklık sisteminin güçlenmesi için ihtiyacımız ölçüsünde, günlük proteinden zengin besinler tüketin.

narenciyeŞekeri azaltın : Fazla şeker tüketimi bağışıklık sisteminin işlevini azaltır. Mümkün olduğu kadar şeker ve şekerli gıdaları azaltmalısınız.

Alkol ve sigaradan uzak durun : Alkol ve sigara bağışıklığı çökertir.

Yeşil çay tüketin : Polifenollerden zengin olan çay özellikle yeşil çay, güçlü bir antioksidandır. Siyah çayda aynı etkiye sahiptir ama yeşil çay içeriği daha zengindir.

Narenciye tüketin : Vücudumuz tarafından üretilmeyen ve depolanmayan C vitaminini günlük olarak çeşitli besinlerden almalıyız. Özellikle, turunçgillerde bol miktarda, taze sebzelerde, maydanozda, kabakta, soğanda ve domateste bulunan C vitaminini bolca tüketin.

Sarımsak tüketin : Sarımsağın içinde allicin adlı çok güçlü bir antioksidan bulunmakta olup, vücudu serbest radikallerden korur. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için yemek ve salatalarınıza sarımsak ekleyerek tüketin.

Yoğurt veya kefir tüketin : Probiyotik gıdaların bağışıklık sistemini güçlendirir. Yoğurt ve kefiri bolca tüketin.

(Visited 39 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 2 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.