Bademcik Şişmesine Karşı Bitkisel Tedaviler

Bademcikler, boğazın üst kısmında ve her iki yanında bulunur. Geniz eti ile birlikte vücudumuzun bağışıklık sisteminin bir parçasıdır. Dışarıdan gelen bakteri ve mikroplara karşı filtre görevi görür. Vücudumuzun savunma sisteminin temeli olan antikor üretiminde önemli rol oynar.

Bademcikler, bakteri ve mikroplarla savaşta öncü birliktir. Ancak; çok fazla bakteri ve mikrop girişi olduğu zaman vücudumuz da buna paralel olarak antikor üretimini artırır. Bu artış ve bakterilerin etkisiyle bademcikler iltihaplanarak şişer.

Yutkunma güçlüğü, kulak ve boğaz ağrısı, yüksek ateş ve titreme, baş ağrısı, çene ve boğazda hassasiyet, nefes almada güçlük yaşatan bu rahatsızlık, özellikle, çocuklarda daha sık görülür.

Şimdi, bademciklerin iltihaplanarak şişmesi ile yaşanan bu sıkıntıları hafifletmek veya geçirmek için, ilaç veya antibiyotik kullanmak istemeyenlere, bitkisel reçeteler vererek yardımcı olmak istiyoruz.

Bademcik Şişmesine Bitkisel Ev Tedavileri

Bal-Limon: 1 tatlı kaşığı bal ve 1 limonun suyunu, 1 su bardağı sıcak suyun içinde iyice karıştırın. İsterseniz karışımın içine bir tutam karabiber de ekleyebilirsiniz. Bu karışımı için. Gün içinde 3-4 kez bu karışımı hazırlayıp içebilirsiniz.

Süt: Ilık süt içebilirsiniz. Ayrıca, 1 bardak ılık sütün içine 1 tatlı kaşığı zerdeçal ve 1 tutam karabiber ekleyip içerseniz daha da etkili olacaktır.

Ihlamur: Ihlamuru demlerken içine 1 dilim elma ve limon kabuğu atarsanız daha da faydalı olur. Şeker yerine bal koymayı da unutmayın. Ballı ıhlamur boğaz için şifa deposudur.

bademcik1Tarçın Çayı: 1 su bardağı sıcak suyun içine yarım tatlı kaşığı toz tarçın koyarak yaklaşık 7-8 dakika demlenmesini bekleyin. İster sade, ister içine bal ve limon ekleyerek için. Günde 3 bardaktan fazla içmemeye özen gösterin.

Ada Çayı: Ada çayını 1 bardak sıcak suda 10 dakika kadar demleyin ve süzün. Sonra da bu karışım ile gargara yapın.

Zerdeçal: 1 bardak sıcak suyun içine 1 tatlı kaşığı zerdeçal ilave edin ve güzelce karıştırın. Su ılıdıktan sonra bu karışımı süzün gargara yapın. Günde 4-5 kez yapabileceğiniz bu karışım boğazınızdaki iltihabın kurumasında etkili olacaktır.

Siyah Turp: Siyah turbun ortasını dikkatlice oyun. Oyuk kısmın içine bal dökün. Bunu yaptıktan sonra turbun tepesinden kestiğiniz parçayı yine kapak biçiminde kullanarak turbun ağzını örtebilirsiniz. Ballı turbu bir bardağın üstüne oturtarak sabaha kadar bekletin. Süzülen suyu için. Boğaz şişmesine karşı çok etkili bir yöntemdir. Küçük çocuklara ve iyot hastalarına ise önerilmez.

Sarımsak: Bir diş sarımsağı ikiye bölüp ağzınıza atın ve şeker emer gibi suyunu emin. Eğer bunu yapamıyorsanız; 1 bardak suyun içine 3 diş sarımsak atarak 10 dakika kaynatın. Daha sonra karabiber ilave ederek için. Sarımsağın ağızda bıraktığı kokuyu gidermek için 4-5 tane maydanoz çiğnemek işe yarayacaktır.

Zeytin Yağı ve Kuru Soğan: 1 yemek kaşığı zeytin yağında orta boy 2 adet soğanı rendeleyerek kısık ateşte kavurun. Daha sonra temiz bir tülbentin içine koyun ve boğazınıza sarın. Boğaz şişkinliğini hemen rahatlatacaktır.

Bitki Çayları: Kekik, böğürtlen, ebegümeci, nane, kuşburnu gibi bitki çayları, sıvı tüketimi için idealdir. Gün boyu bu çayları içerek sıvı ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Taze Sıkılmış Meyve Suları: Bol bol taze sıkılmış meyve suyu tüketin.

Şeker Emme: Direk bir tedavi yöntemi olmasa da şeker emmek tükürük bezlerinin çalışmasını sağlar ve bu şekilde boğazın kuru kalması önler.

(Visited 99 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 1 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.