Bademcik Şişmesi Durumunda Evde Neler Yapılabilir?

Bademciklerin şişmesi, vücutta mikropların hızlı bir şekilde çoğalmasına sebep olan bir hastalıktır. Bademcik şişmelerine karşı önlem alınmaz ilerler ise, vücudun bağışıklık direncini düşer ve beslenme ile ilgili sağlık sorunları yaşanır. Özellikle; çocuklarda görülen tıpta bademcik iltihabı hastalığı olarak bilinen tonsilit, çocukların yanı sıra yetişkinlerde de görülür.

Bademciklerin şişmesine neden olan mikroorganizmalar, ateş yapar, baş, kulak ve boğaz ağrısı yapar, yutkunma ve nefes almada güçlük yaratır. Bademcik şişmesinin verdiği bu rahatsızlıkları azaltmak için farklı yöntemler uygulanabilir. Hastalığı çabuk atlatabilmek için Bademcik Şişmesine iyi geldiği bilinen tavsiyeleri sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Bademcik Şişmesine İyi Gelen Ev Tedavileri :

* Bademcikler şiştiğinde, yutkunmakta zorlandığımız gibi, çiğnememiz gereken besinleri de çiğnemekte zorluk çekeriz. Bu yüzden bademcik şişmelerinde mümkün olduğun sıvı besinlerle beslenmek daha faydalıdır. Sebze çorbaları ya da tavuk suyuna yapılan çorbalar hem daha sağlıklı hemde besleyicidir. Bu tür çorbalar, bademciklerinizi tahriş etmeden ve ağrınızı en aza indirerek yemek yemenizi sağlar.

* Sabah uykudan uyandıktan sonra sıcak suyun içine bal atarak iyice karıştırın. Tatlı su bademcikleri yumuşatır ve oluşturduğu ağrıları önler.

bademcik* Her gün boğazınıza tuzlu su ile gargara yapın. Böylece bademciklerde ve ağızda oluşan mikropların çoğalması önlenir.

* Bademciklerin şiş olduğu dönemde vücut direnci zayıflar. Bizim bu dönemde vücut direncini arttırarak hastalığı çabuk atlatmamız için, vücudumuzun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri almamız gerekir. Bunun için de taze sıkılmış meyve suları tüketmekte fayda vardır. Portakal, mandalina, greyfurt, limon suyu gibi.

* Bademcikler şiş olduğu dönemde boğazı tahriş edebilecek tüm baharatlı yiyeceklerden mümkün olduğunca uzak durulması gerekir. Aynı zamanda kafein ve asit içeren içeceklerden de uzak durulmalı. Kafein ve asit içeren içeceklerin yerine mümkün olduğunca bitki çayları tüketilmelidir.

* Kuşburnu, nane limon çayı, adaçayı bal ile karıştırılarak içilebilir.

* Bademciklerin şiş olduğu süreçte kesinlikle sigara tüketilmemelidir.

* Bademcik şişmelerinde boğazınızın kurumaması için, bulunduğunuz ortamı sık sık nemlendirin.

* Burnunuzdan soluk alıp verin.

* Çok ağrı olduğunda hafif ağrı kesiciler alabilirsiniz.

* Mümkün olduğunca dinlenin. Vücudunuzu ve bademciklerinizi dinlendirmek enfeksiyonların kısa sürede vücuttan atılmasını sağlar.

Eğer tüm önlemlerinize rağmen hala bademciklerin şişliği geçmedi ise, bir hekime başvurmakta fayda vardır.

 

(Visited 73 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 1 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.