B Vitamininin Vücudumuz için Önemi Nedir?

Vücudumuzda meydana gelen hemen hemen her işlemin düzgün çalışması için B vitamini gerekir. Metabolizma, sinir sistemi, hayati organlar, gözler, kaslar, cilt ve saç için kritik öneme sahiptir. Vücudumuz yakıt için karbonhidrat, yağ ve protein gibi besin kaynakları üreten farklı enerji kullanır. B vitamini, vücudun bu yakıttan faydalanmasına yardımcı olur. Besinleri enerji haline getirmek için önemli olan vücuttaki kimyasal reaksiyonları düzenleyen enzimlerin ve proteinlerin aktivitelerinde büyük rol oynarlar.

Vücudun enerji üretmesine, cildin, sinirlerin ve sindirim sisteminin sağlığını korumasına yardımcı olan B kompleks vitaminleri; B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9 ve B12 vitaminlerini içerir.

B vitamini eksiklikleri; anemi, yorgunluk, iştah kaybı, karın ağrısı, depresyon, baş dönmesi, kol ve bacaklarda uyuşma ve karıncalanma, kas krampları, solunum yolları enfeksiyonları, saç dökülmesi, egzama, çocuklarda gelişim yetersizliği ve doğumsal hastalıklara neden olabilir.

b vitamini2Temel fonksiyonlarının yanı sıra B vitaminleri belirli hastalıkların riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Örneğin; B6 ve B9 vitaminleri felç veya kalp krizinden ölme riskini azaltabilir. B vitaminleri ayrıca; alzheimer hastalığının ilerlemesini yavaşlatabilir. Folik asit (B9), kanser riskini de azaltmaya yardımcı olabilir. Ayrıca; B vitaminleri bakımından zengin bir beslenme programı, adet öncesi sendromunun etkilerini azaltmada önemli rol oynar.

Vücutta depolanmayan B vitamininin günlük düzenli olarak doğal besinlerle alınması gerekir.

Doğal B vitamini kaynakları ise;

Balık: B vitamininin en yüksek içeriği balıklarda bulunur. Somon, alabalık, orkinos ve morina, yüksek miktarda B vitamini içeren birkaç çeşididir.

Et: Kuzu, sığır eti, kümes hayvanları, yumurta ve süt ayrıca yüksek miktarda B vitamini içerir.

Sebzeler: Bazı meyveler, sebzeler ve bakliyat, B vitamini için iyi bir kaynaktır Avokado, nar, hurmalar, karpuzlar ve bazı meyveler B kompleks vitaminlerinde yüksektir. Ispanak, patates ve çörek gibi yeşil yapraklı sebzeler de önemli miktarda içerir. Soya fasulye, baklagiller ve mercimek gibi baklagiller ayrıca B vitamini içerirler.

(Visited 34 times, 1 visits today)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı oyu : 5,00 - 2 oy)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.